Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-03-18 21:11:10 przez system

Jak dbać o talenty dziecka?

Rodzice często nie potrafią dostrzec, że dziecko ma zadatki na bycie mistrzem w określonej dziedzinie. Warto jednak bacznie obserwować zainteresowania dziecka, by mogło rozwijać swoje pasje już od najmłodszych lat.

Obserwacja dziecka

W prostym tłumaczeniu pojęcie talentu można określić, jako czynność którą lubi się robić. Jeśli ma się predyspozycje i umiejętności do wykonywania konkretnych działań, sprawiają one przyjemność i dają dużo satysfakcji. Sam talent czy potencjał nie wystarczą, by stać się specjalistą w danej dziedzinie. Potrzeba wiele lat pracy i praktyki, żeby rozwinąć swoje umiejętności. Dlatego tak ważne jest, by rodzice obserwowali zachowania swoich dzieci i pomagali kształtować ich pasje już od najmłodszych lat. Jeśli maluch lubi tańczyć, śpiewać, albo pływać, warto zapisać go na dodatkowe zajęcia artystyczne, albo sportowe. Udział w ćwiczeniach rozwinie jego umiejętności i sprawi, że będzie pewniejszy siebie.

Wsparcie i pochwały

Bardzo ważne jest to, by rodzice wspierali i dopingowali starania dziecka. Warto je motywować do dalszej pracy i ćwiczeń, ale nie można zmuszać go do robienia czegoś czego nie lubi. Najmłodsi muszą sami zdecydować co ich pasjonuje, mogą próbować swoich sił w różnych konkursach i dyscyplinach. Rodzice powinni porozmawiać z opiekunami w przedszkolu, albo trenerami z dodatkowych zajęć. Takie osoby często mają własne spostrzeżenia względem dziecka, które okazują się bardzo pomocne przy dalszej edukacji i rozwoju talentów. Poza tym, rodzice muszą uczyć dzieci radzenia sobie z niepowodzeniami. Najlepiej jeśli celem będzie sam udział w konkursach, a nie wygrana zawodów. Wtedy dziecko nie będzie odczuwało tak wielkiej presji, a z każdym kolejnym udziałem będzie zdobywało coraz większą pewność siebie, która w przyszłości zaowocuje konkretnymi wynikami. Ważne jest również, by chwalić dziecko za umiejętności, a nie sprowadzać pochwał do ogólnych stwierdzeń np. „jesteś najlepszy!”, dlatego, że w przypadku porażki, dziecko może zwątpić w siebie, co wpłynie na obniżenie się poziomu motywacji i chęci do dalszych ćwiczeń.

Słuchanie dziecka

Niewątpliwie ważne jest, by słuchać co mówią najmłodsi. Czasami rodzice zapominają, że to dziecko ma się czuć dobrze w tym co robi, a dodatkowe zajęcia mają być z jednej strony narzędziem do rozwoju umiejętności, a z drugiej dobrą zabawą. Istotne jest, by rozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, prosić o wyrażenie opinii o dodatkowych zajęciach. Jeśli pociecha czuje się dobrze i lubi to, co robi, trzeba ją wspierać w dalszych działaniach. W przypadku pojawienia się niechęci dziecka do zajęć i dodatkowych ćwiczeń, warto pomyśleć o zaprzestaniu treningów.

Wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Niektórzy rodzice czują się zdezorientowani i przytłoczeni ilością informacji, na temat wychowania. Z pomocą przychodzą portale paretingowe jak np. <http://123madrzyrodzice.pl/>, na których znajduje się mnóstwo porad dla rodziców. Warto korzystać z tego typu blogów, bo są to miejsca wymiany doświadczeń między rodzicami. Można tam znaleźć wiele tematów dotyczących rodzicielstwa, a rozwój talentów u pociech jest jednym z nich.