Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-08-02 23:52:34 przez Czas2012

Jak klimatyzacja wpływa na osoby z chorymi zatokami?

Klimatyzacja ratuje nas przed upałami. Pomaga w domach, instytucjach, urzędach, sklepach, a nawet w samochodach, ułatwiając nam podróżowanie latem. Jednak warto pamiętać, że nie dla każdego pozostaje obojętna na jego organizm. Kto szczególnie powinien uważać? Na pewno osoby, które mają kłopoty z zatokami.

Klimatyzacja - TAK, ale ostrożne
Zanim włączysz klimatyzację, albo wejdziesz do pomieszczenia, gdzie jest ona używana, sprawdź na jaką jest ustawiona temperaturę. To bardzo ważne, bo lekarze zalecają, by przebywać w pomieszczeniu schłodzonym o kilka stopni (około 5-6) w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Kolejna ważna zasada, której lepiej przestrzegać polega na tym, by nie wychodzić bezpośrednio z klimatyzowanego lokalu na zewnątrz. Dlaczego? Bo to prosta droga do choroby. Drastyczna zmiana temperatury nie jest niczym dobrym. Jeśli wiemy, że nasza podróż autem potrwa jeszcze około 5-10 minut, wystarczy wyłączyć klimatyzację i otworzyć okna, aby nasze organizmy miały szansę przygotować się na temperaturę na dworze. Podobnie wygląda kwestia odwiedzania miejsc klimatyzowanych. Po prostu po wyjściu z nich, poczekajmy chwilkę zanim wyruszymy dalej. Nie jest też wskazane, by nawiew klimatyzatora był skierowany bezpośrednio na nas, należy tego unikać.

Klimatyzacja a zatoki
To właśnie osoby cierpiące na zapalenie zatok powinny szczególnie uważać na wszechobecną latem klimatyzację. To dlatego, że klimatyzacja schładza i wysusza powietrze, które wdychamy. To z kolei wysusza błonę śluzową w naszych drogach oddechowych, która stanowi barierę ochronną przed wirusami, grzybami czy zarazkami. Zatem klimatyzacja sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na to, by zachorować. Tym bardziej osoby, które już borykają się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi zatok powinny z rozwagą korzystać z klimatyzacji. Jeśli podejdą do tematu nazbyt lekceważąco, mogą to przypłacić zdrowiem. Ich kłopoty zdrowotne mogą nabyć charakteru przewlekłego. Lekarze podpowiadają, że dobrym pomysłem jej nawilżanie śluzówki np. poprzez używanie soli fizjologicznej lub specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Bez problemu znajdziecie je w aptece. Stosując je pozbędziecie się np. kataru spowodowanego właśnie klimatyzacją. Trzeba też pić dużo wody, a nasze gardło będzie nawilżone i nie będzie mu straszne chłodne powietrze napływające z tego urządzenia.

Podsumowując, klimatyzacja z pewnością ułatwia latem funkcjonowanie, gdy temperatura bije rekordy. Praca czy zwykle funkcjonowanie w czasie upału nie jest proste, nic dziwnego, że coraz popularniejsze stają się dziś klimatyzatory. Aby jednak to ułatwianie sobie życia nie skończyło się przeziębieniem czy przewlekłym zapaleniem zatok, pamiętajmy, aby używać go tak jak zalecają producenci i specjaliści ds. klimatyzacji z firmy AKWIN. Przebywanie w zbyt niskiej temperaturze czy gwałtowne przejście z klimatyzowanego pomieszczenia na dwór może mieć dla nas poważne skutki zdrowotne.

Jeśli decydujemy się na korzystanie z klimatyzacji w domu zadbajmy, by była regularnie odgrzybiania, czyszczona, czy też serwisowana. Dzięki temu nie będzie stanowiła zagrożenia dla nas i naszego zdrowia.