Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-12-16 11:27:57 przez Czas2012

Jak ładować telefon żeby bateria trzymała dłużej

Telefon komórkowy jest tak użyteczny, jak długa jest jego bateria, w końcu bez naładowanej baterii nie byłby telefonem komórkowym. Jednak podczas gdy większość z nas chroni swoje telefony za pomocą solidnych futerałów, nie wkładamy tyle wysiłku w ochronę baterii telefonu.

Czy można używać telefonu podczas ładowania
Obecnie większość telefonów komórkowych (a także tabletów i laptopów) wykorzystuje baterie litowo-jonowe. Litowo-jonowe mają wiele zalet (większa gęstość energii oznacza mniejsze baterie, co z kolei oznacza lżejsze, bardziej zgrabne telefony), ale te baterie nieuchronnie ulegają degradacji w miarę użytkowania. Każdy, kto korzysta z telefonu komórkowego od wielu lat, zauważy, że jego bateria z czasem wydaje się coraz krótsza, a nawet po pełnym naładowaniu wytrzymuje tylko pół dnia. Dzieje się tak dlatego, że za każdym razem, gdy bateria litowo-jonowa ładuje się i rozładowuje, traci ona ilość energii, którą może utrzymać.

Nie dopuść, by bateria osiągnęła 0% lub 100%
Niektórzy z Was mogą myśleć, że najlepszym sposobem na utrzymanie baterii w dobrej kondycji jest ładowanie i rozładowywanie jej do pełna, czyli próba naładowania jej do 100% i całkowitego rozładowania. Szczegóły odnośnie ładowania baterii jak i inne porady na sklepelectrogsm.pl. Być może słyszałeś, że kalibracja baterii usprawnia jej działanie. Jest to pozostałość po starszych typach baterii: baterie litowo-jonowe nie działają w ten sposób. Nie ma pamięci baterii, którą można by skalibrować. Wręcz przeciwnie, bardziej obciążasz baterię litowo-jonową i skracasz jej żywotność: pełne rozładowanie baterii na 100% w porównaniu z 60% może skrócić jej żywotność o połowę. Ponieważ baterie litowo-jonowe są najbardziej obciążone, gdy są w pełni naładowane lub całkowicie rozładowane, najlepszym rozwiązaniem jest ładowanie częściowe. Najlepiej jest ładować baterię do około 80% i unikać spadku poniżej 30%. Jeśli nie jest to możliwe, staraj się dążyć do maksymalnego poziomu 90% i rozpoczynać ładowanie telefonu, zanim osiągnie on poziom 20%.

Unikaj ładowania baterii powyżej 100%
Pozostawianie telefonu na noc w stanie naładowania jest częstym nawykiem, ale może skrócić żywotność baterii. Gdy bateria jest naładowana w 100%, nie tylko jest narażona na większe obciążenia związane z wyższym napięciem, ale także z czasem gromadzi się w niej ciepło. Chociaż baterie telefonów komórkowych nie przegrzewają się do tego stopnia, by stanowiły zagrożenie dla użytkownika, wystawianie ich na działanie wysokiej temperatury jest jednym z najszybszych sposobów skrócenia ich żywotności. Jeśli nie możesz uniknąć pozostawienia telefonu na noc do naładowania, upewnij się, że znajduje się on w chłodnym lub dobrze wentylowanym miejscu, aby ciepło mogło się łatwiej rozproszyć. Na przykład nie pod poduszką.

Jeśli możesz, ładuj powoli
Nikt nie zaprzeczy, że technologie szybkiego ładowania to wielka oszczędność czasu. Jeśli zależy Ci na maksymalnym wydłużeniu żywotności baterii, powinieneś zachować je na sytuacje awaryjne, ponieważ mogą one nadwyrężyć i uszkodzić baterię, zwłaszcza jeśli masz starszy telefon. Z drugiej strony wolniejsze ładowanie baterii jest dla niej korzystne. Dlatego ładowanie telefonu przez komputer lub laptop może być dobrym rozwiązaniem.