Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-02-09 13:11:15 przez Czas2012

Jak rozliczyć PIT za 2022?

Rok podatkowy 2022 się zakończył, zatem najwyższy czas pomyśleć o rozliczeniu deklaracji PIT. Rozliczenie PIT to obowiązek każdego, kto otrzymywał przychód za ubiegły rok 2022. Jeżeli zastanawiają się Państwo, w jaki sposób to zrobić, w artykule postaramy się w sposób szczegółowy opowiedzieć, jak rozliczyć PIT.

Zeznanie podatkowe

Deklaracja PIT to podatkowy dokument: Podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak sama nazwa wskazuje, każda osoba fizyczna, która otrzymywała dochód w roku, musi rozliczyć się z przychodu z Urzędem. Urząd Skarbowy przyjmuje deklaracje podatkowe PIT od podatnika, rozpatruje dokument i wypłaca rozliczenie. Jednakże trzeba wiedzieć, jaki podatek muszą Państwo rozliczyć z urzędem. A także w jaki sposób złożyć formularz z wypełnionym PITem i jak rozliczyć zeznanie podatkowe oraz od kiedy można składać wypisane deklaracje przychodu za ubiegły rok podatkowy 2022 w 2023 roku.

PIT rozliczenie

Zeznanie PIT mogą Państwo złożyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjny, pisemny wariant. Wystarczy, iż pobiorą Państwo z Urzędu Skarbowego miasta formularz do wypełnienia pożądanego PIT-a. Można też wejść na stronę urzędu i wydrukować sobie ów dokument. Do tego jednak przyda się Państwu fachowe doradztwo osoby, która zna się na tym. Chyba że Państwo wiedzą jak wypełnić deklarację PIT. Na stronie podatki gov można również znaleźć fachowe wskazówki, jak krok po kroku wypełnić poszczególne punkty i rubryki w tabeli, i jak wszystko policzyć. Można też poprosić o pomoc urzędnika w Urzędzie Skarbowym. Drugi sposób polega na wypełnieniu PIT online poprzez dedykowaną aplikację albo stronę online. Wspomniane ePITy, bo o nich właśnie mowa, to jedna z najszybszych dróg rozliczenia PIT. Wystarczy wejść na stronę i zalogować się na konto lub do aplikacji i kliknąć rozlicz PIT. Po wypełnieniu PIT 2023, wystarczy wysłać go na stronę Państwa Urzędu.

/media/user/images/upload/Luty/Luty 2023/obraz_1.jpg

Terminy rozliczenia PIT za 2022

Terminy rozliczenia są już znane i tak naprawdę mogą je Państwo składać już teraz. Bowiem PITy 2022 można już składać od stycznia 2023. Warto też wiedzieć, iż im prędzej złożą Państwo PIT za 2022, tym szybciej zapewne otrzymają Państwo rozliczenie. Rozliczanie PIT trwa, według ogłoszonych terminów, od teraz do końca kwietnia 2023 roku, chociaż w tym roku wyjątkowo będzie to termin ostateczny 2 maja tego roku, bowiem końcówka kwietnia to weekend. Jednak bardzo ważne jest też to, że nie muszą Państwo od razu płacić PIT. Termin przyniesienia do Urzędu Skarbowego miasta zeznania podatkowego, nie jest jednoznaczny z terminem jego opłacenia, bowiem można zapłacić go w późniejszym terminie, nie mogą Państwo tylko przekroczyć wyżej wspomnianej majowej daty. Przykładowo, jeżeli wypełnią Państwo podatek PIT w lutym, zapłacić go Państwo mogą spokojnie w kwietniu.

Wiedzą już Państwo, jak i w jakich datach wypełniać PIT. Warto wspomnieć także, iż często Urząd Skarbowy miasta zwraca uwagę na kolejność zgłoszeń, zatem jako pierwsze zostaną rozliczone te deklaracje, które zostały najszybciej wypisane i dostarczone. Zawsze warto szybko wypełnić dokumenty i mieć z głowy ów obowiązek, warto więc już zabrać się za wypełnianie PIT. Najlepiej zrobić to od razu po otrzymaniu podatku PIT od swego pracodawcy. Jest to dokument PIT 11. Warto także wcześniej dowiedzieć się, jaki PIT muszą Państwo wypełnić. Bowiem deklaracja to tylko jedno zeznanie, zatem w ciągu roku można rozliczyć się tylko z jednego PITa w zależności od konkretnego typu przychodów, jakie otrzymali Państwo w 2022 roku.