Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2020-09-29 13:28:17 przez Czas2012

Jak sprawdzić przysługujące zniżki na OC?

Wykupienie ubezpieczenia OC wiąże się ze sporym – często jednorazowym – wydatkiem. Ratunkiem dla domowego budżetu są w takiej sytuacji zniżki OC, które przyznawane są określonym grupom kierowców. Za co można otrzymać zniżki i komu się należą? Zobacz, jak sprawdzić czy przysługują Ci zniżki OC!

Za co można dostać zniżki na OC?
Opłacanie OC jest obowiązkowe. Nie ma od niego odstępstw i wyjątków. Każdy kierowca, który nie ma aktualnej polisy, naraża się na duże kary finansowe i ryzyko, że jeśli spowoduje wypadek, sam będzie musiał wypłacić ubezpieczenie. Internetowa porównywarka czy kalkulator OC, pozwalają na znalezienie pakietu w atrakcyjnej cenie. Na jeszcze większe oszczędności mogą liczyć ci kierowcy, którzy wypracowali sobie zniżki. Kto i jakich zniżek może oczekiwać?

To na jaką zniżkę można liczyć, zależy przede wszystkim od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupioną polisę. Na ogół jednak agencje przyznają rabaty za bezszkodową jazdę oraz wiek. Dzięki bezpiecznemu prowadzeniu, czyli za brak stłuczek i kolizji, można otrzymać nawet 60% upustu. W większości agencji jeden rok bezszkodowej jazdy wiąże się z dziesięcioprocentowym rabatem. Szczegóły takich zniżek są jednak ustalane osobno przez daną agencję. Dobra wiadomość jest taka, że wypracowane rabaty odnoszą się do każdego posiadanego pojazdu.

Jeszcze mniej sprecyzowana jest kwestia zniżek za wiek. Najczęściej takie zniżki nalicza się kierowcom po 26 roku życia. Można obejść tę zasadę, np. kupując po osiągnięciu pełnoletności skuter. Okres jego posiadania i opłacania polisy będzie się wliczał do historii ubezpieczeniowej, dzięki czemu szybciej wypracuje się zniżkę.

Gdzie sprawdzić zniżkę OC?
Jeśli zadajesz sobie pytanie: „jak sprawdzić ile mam zniżek OC?”, powinieneś wiedzieć, że jest na to kilka sposobów. Takie dane gromadzi np. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wystarczy założyć konto na stronie UFG, by otrzymać historię nabytych polis.

Informacji na temat zniżek musi dostarczyć także agent ubezpieczeniowy. Ten powinien wystawić ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Na podstawie zawartych w nim danych, można wyliczyć, jakie ma się zniżki. Wysokość zniżek jest także podana na dokumentach przypisanych do ostatniej polisy.

Zniżki na OC nie są dane raz na zawsze. Nawet drobna stłuczka może skutkować zmniejszeniem rabatu. Całość lub część zniżek traci się również wtedy, gdy ma się przerwy w płaceniu ubezpieczenia. Przypadek, w którym zbywamy samochód, a kolejny kupujemy dopiero po pewnym czasie, może być obrazowym przykładem sytuacji, w której odbiera się kierowcy zniżki.

Dodatkowo polecamy przeczytać artykuł o tym w jaki sposób wybrać najlepszy pakiet OC i AC na akademii mfind - https://www.mfind.pl/akademia/ubezpieczenia-komunikacyjne/pakiety-oc-i-ac-jak-wybrac-najlepszy/