Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-01-27 14:23:32 przez Czas2012

Jak wygląda pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym? Na co można liczyć w ramach opieki?

Zakłady opiekuńczo-lecznicze stały się sensownym i pożądanym przedłużeniem opieki medycznej nie tylko w przypadku seniorów, którzy w związku z godnym wiekiem nie są już w pełni samodzielni, ale też jeśli chodzi o młode osoby po operacjach czy wypadkach. Warto odczarować ZOL i przyjrzeć się bliżej temu, co można zyskać w takim zakładzie.

Profesjonalna opieka po operacji to co innego niż w domu
Wciąż jeszcze wiele osób uważa, że pobyt w ZOL jest ujmą na honorze, czy to jeśli chodzi o siebie samego, czy o rodziców. Tymczasem to właśnie lekarze, pielęgniarki, opiekunki, fizjoterapeuci, psychologowie i cała reszta personelu ZOL będą w stanie zapewnić wsparcie, którego nikt z nas nie jest w stanie zagwarantować w domu. W najlepszych zakładach opiekuńczo-leczniczych, takich jak https://donumcorde.pl/zaklad-opiekunczo-leczniczy/, prowadzone są też zajęcia grupowe, więc osoby tam przebywające nie są skazane na samotną lekturę czy oglądanie telewizji. Wręcz przeciwnie – to dynamiczne środowisko zdecydowanie poprawia komfort pacjentów w każdym wieku.

Szybsza rekonwalescencja
Dziś zakład opiekuńczo-leczniczy jest szansą na odzyskanie sprawności po zabiegu chirurgicznym lub po wypadku. Szpitale nie są przygotowane do długotrwałego prowadzenia pacjentów w takim stanie, środowiskowa opieka długoterminowa też nie jest właściwym dla nich rozwiązaniem, natomiast organizowanie fizjoterapii, sesji z psychologiem i wszystkich innych zajęć oddzielnie nie tylko jest logistycznym wyzwaniem, ale też generuje większe koszty niż pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, gdzie zresztą pewną część zabiegów rehabilitacyjnych najczęściej można sfinansować w ramach NFZ.

Komfort
Spora część osób w zakładach opiekuńczo-leczniczych to seniorzy. W ich przypadku często nie można już mówić o wizji powrotu do pełnej sprawności, czy to wskutek przebytych chorób, czy po prostu z racji wieku. To, co w domu byłoby obciążeniem dla rodziny i dyskomfortem dla pacjenta, w ZOL-u jest rozwiązywane w mgnieniu oka, a pacjentowi można zapewnić opiekę na najwyższym poziomie, łącząc to z dodatkowymi zajęciami, które poprawiają komfort codziennego funkcjonowania. I nawet, jeśli pobyt w ZOL nie będzie w stanie przywrócić zdrowia, to często można zobaczyć, jak pacjenci, mogąc funkcjonować swobodnie w ramach oferty zajęciowej, po prostu odzyskują spokój i radość.

ZOL to nie wstyd – to szansa!
Czas wreszcie odczarować ZOL-e, które dla wielu osób stanowią temat tabu. Zakład opiekuńczo-leczniczy to miejsce, w którym leczy się i zapewnia profesjonalną opiekę. Jeśli chcesz zainwestować w zdrowie swoje i swoich najbliższych, musisz to zrozumieć – nigdy nie wiadomo, w którym momencie ta wiedza się przyda.