Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-01-21 18:32:18 przez Czas2012

Jaka pasta termoprzewodząca jest najlepsza?

Układy elektroniczne zawierają elementy, które podczas pracy mogą się nagrzewać. Stosuje się w nich specjalne plastyczne masy o wysokim przewodnictwie cieplnym, które chronią układ przed przegrzaniem. Pasty termoprzewodzące są istotne dla prawidłowego działania wielu urządzeń, w tym komputerów. Jakie są rodzaje i którą pastę wybrać?

Pasty termoprzewodzące – czym są i gdzie się je stosuje?
Pasty termoprzewodzące są plastycznymi masami, które cechują się wysokim przewodnictwem cieplnym. Oznacza to, że z łatwością odprowadzają ciepło z elementów, na które zostały nałożone. Dzięki swoim właściwościom zapobiegają przegrzewaniu układu.

Gdzie są używane? Stosuje się je w wielu urządzeniach elektronicznych codziennego użytku takich jak komputery stacjonarne i laptopy, tablety czy smartfony. Pasta nakładana jest cienką warstwą na różne elementy, np. układ CPU czy pamięć RAM.

Warto wiedzieć o tym, że z czasem pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości i wymagana jest ponowna aplikacja. Jeśli Twój sprzęt nie działa już szybko i ma tendencję do przegrzewania się, powodem może być właśnie stara pasta. Jej ponowne nałożenie może poprawić parametry Twojego urządzenia.

Rodzaje past termoprzewodzących
Jakie pasty termoprzewodzące są najlepsze? Na rynku dostępny jest duży wybór past, znajdziesz je też w sklepie tme.eu.

Rodzaje past termoprzewodzących:

• Pasty silikonowe – wytworzone są na bazie silikonu, to jeden z najpopularniejszych rodzajów past. Mają niską cenę i pozwalają na osiągnięcie dobrych wyników, ale nie są trwałe i wymagają częstszej wymiany. W związku z tym mogą być niewystarczające w przypadku wymagających albo wrażliwych na temperaturę urządzeń.

• Pasty ceramiczne – mają dobry stosunek ceny do jakości. Skład tych past oparty jest o komponenty ceramiczne takie jak tlenek aluminium, tlenek cynku czy azotek boru.

• Pasty diamentowe – zawartość diamentu sprawia, że stosowanie tych past daje doskonałe i długotrwałe efekty. Doskonale sprawdzą się przy wysokich temperaturach i nie wymagają częstej aplikacji. Minusem jest wysoka cena, z tego powodu po diamentową pastę termoizolacyjną sięga się zazwyczaj tylko w przypadku sprzętu, który pracuje pod dużym obciążeniem. Są stosowane np. w komputerach gamingowych.

• Pasty z domieszką metali – dzięki domieszce metalu pasty te mają doskonałe termoprzewodnictwo i wysoką trwałość. Pasty metalowe sprawdzają się przy wysokich temperaturach, są polecane do stosowania w wymagających układach.

Przy wyborze pasty termoprzewodzącej warto zwrócić uwagę na jej przewodność cieplną i zalecaną temperaturę pracy. Aby Twój zakup był optymalny dla Twojego urządzenia, skorzystaj z oferty naszego sklepu tme.eu.