Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-04-26 12:50:02 przez Czas2012

Jakie kosmetyki wybrać dla atopowej skóry?

Swędzenie, suchość, zaczerwienienie... Skóra atopowa jest niezwykle wymagająca i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, czym kierować się przy doborze kosmetyków, by złagodzić te dolegliwości i cieszyć się każdym dniem.

Twoja skóra jest zaczerwieniona, podrażniona, pojawiają się na niej czerwone grudki, a do tego często swędzi i sprawia Ci dyskomfort? Jeśli tak, to sprawdź jak pielęgnować ten typ cery, by poczuć ulgę, a także cieszyć się jej wyrównanym kolorytem i promiennym wyglądem.

Na czym polega atopowe zapalenie skóry?

Pojawienie się atopowego zapalenia skóry ma podłoże genetyczne. Przy tej dolegliwości nawet niewielkie dawki alergenów z powietrza lub pożywienia prowokują nadmierną produkcję przeciwciał klasy IgE. W efekcie pojawia się reakcja alergiczna, taka jak rumień, charakterystyczne grudki oraz świąd. W stanach zaostrzenia choroby może temu towarzyszyć wzrost temperatury oraz powiększenie węzłów chłonnych. Skóra atopowa jest wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii, ale dobrze dobrana pielęgnacja jest w stanie złagodzić te objawy.

Kosmetyki dla skóry atopowej

Z uwagi na to, że skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Cera tego typu nie tylko jest skłonna do podrażnień, ale także ma zaburzoną warstwę hydrolipidową, dla której odbudowania niezbędne są kojące i mocno nawilżające kosmetyki. Warto wybrać kosmetyki przeznaczone dla atopowej skóry - delikatnie myjące, nawilżające, bezzapachowe i bez drażniących składników. Zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała, które także wymaga odpowiedniego traktowania. Prócz produktów myjących, bardzo ważne jest nawilżanie i odbudowanie zaburzonej bariery hydrolipidowej, w czym pomoże krem na atopowe zapalenie skóry. W przypadku atopowej skóry bardzo często pojawia się nie tylko zaczerwienienie, ale także problem z widocznymi naczynkami, dlatego prócz kremów nawilżających warto zastanowić się również nad pielęgnacją wyciszającą problem z czerwoną skórą np. wybierając krem na zaczerwienienia.

Nawyki dobre dla osób z AZS

Prócz dopasowanej pielęgnacji, warto także prowadzić tryb życia, który nie będzie zaostrzał objawów choroby. W tym:

• unikać stresu,
• odpowiednio oczyszczać skórę po wysiłku fizycznym czy spoceniu, by nie doszło do zakażeń,
• unikać sauny i basenów z chlorowaną wodą,
• stosować filtry przeciwsłoneczne o wysokiej ochronie oraz zakrywać większe powierzchnie ciała w słoneczne dni,
• zniwelować do minimum sytuacje, w których dochodzi do dużej zmiany temperatury np. w trakcie wchodzenia latem do bardzo mocno klimatyzowanych pomieszczeń.

W leczeniu AZS prócz kremów i maści steroidowych, fototerapii i leków immunosupresyjnych ogromną rolę odgrywa regularna i dopasowana pielęgnacja domowa. Warto wybrać kosmetyki, które nawilżą i ukoją skórę, a także będą zapobiegać zaostrzeniom choroby.