Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-09-26 12:15:14 przez Czas2012

Jakie są największe korzyści z pływania?

Być może słyszałeś, że eksperci zalecają dorosłym 150 minut umiarkowanej aktywności lub 75 minut energicznej aktywności tygodniowo. Pływanie to doskonały sposób na pracę całego ciała i układu krążenia.

Godzina pływania spala prawie tyle samo kalorii, co bieganie, ale nie obciąża kości i stawów. Istnieje wiele korzyści, które możesz odnieść, pływając regularnie.

Pracuje całe ciało
Jedną z największych korzyści płynących z pływania jest to, że naprawdę pracuje całe Twoje ciało, od stóp do głów. Pływanie zwiększa tętno bez obciążania organizmu, buduje siłę i buduje wytrzymałość. Każdy styl pływacki skupia się na innych grupach mięśniowych, a woda stanowi delikatny opór. Niezależnie od tego, jakim ruchem pływasz, wykorzystujesz większość grup mięśniowych.

Pracuje również Twoje wnętrze
Podczas gdy Twoje mięśnie dobrze pracują, Twój układ sercowo-naczyniowy również. Pływanie wzmacnia serce i płuca. Pływanie jest tak dobre dla Ciebie, że naukowcy uważają, że może nawet zmniejszyć ryzyko śmierci. W porównaniu z osobami nieaktywnymi fizycznie ryzyko śmierci u osób pływających jest o połowę mniejsze. Niektóre inne badania wykazały, że pływanie może pomóc obniżyć ciśnienie.

Jest odpowiednie dla osób z urazami, artretyzmem i innymi schorzeniami. Pływanie może być bezpiecznym ćwiczeniem dla osób z: artretyzmem, po kontuzji, z niepełnosprawnością. Pływanie może nawet pomóc zmniejszyć niektóre dolegliwości bólowe lub usprawnić powrót do zdrowia po kontuzji. Jedno z badań wykazało, że u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów odnotowano znaczne zmniejszenie bólu i sztywności stawów oraz mniejsze ograniczenia fizyczne po podjęciu takich aktywności jak pływanie i jazda na rowerze. Odnośnie zdrowia więcej w serwisie medicot.pl wiele ciekawych informacji i porad o zdrowiu.

Pływanie to dobra opcja dla osób z astmą
Wilgotne środowisko krytych basenów sprawia, że pływanie jest świetnym zajęciem dla osób z astmą. Co więcej, ćwiczenia oddechowe związane z tym sportem, takie jak wstrzymywanie oddechu, mogą pomóc Ci zwiększyć pojemność płuc i uzyskać kontrolę nad oddychaniem. Niektóre badania sugerują, że pływanie może zwiększać ryzyko zachorowania na astmę ze względu na substancje chemiczne stosowane w basenach. Porozmawiaj z lekarzem o potencjalnym ryzyku związanym z pływaniem, jeśli masz astmę, i jeśli to możliwe, poszukaj basenu, w którym używa się słonej wody zamiast chloru.

Korzystne także dla osób ze stwardnieniem rozsianym
Pływanie może być korzystne także dla osób ze stwardnieniem rozsianym (SM). Woda sprawia, że kończyny są wyporne, co pomaga im utrzymać się podczas ćwiczeń. Woda zapewnia też delikatny opór.

Spala kalorie
Osoba ważąca 160 kg spala około 423 kalorii w ciągu godziny, pływając okrążenia w niskim lub umiarkowanym tempie. Ta sama osoba może spalić do 715 kalorii na godzinę pływając w bardziej energicznym tempie. Osoba ważąca 200 kg, wykonująca te same czynności, spala od 528 do 892 kalorii na godzinę. Osoba ważąca 240 kg może spalić od 632 do 1 068.

Aby porównać te liczby z innymi popularnymi aktywnościami o niskim stopniu oddziaływania, ta sama 160-funtowa osoba spaliłaby tylko około 314 kalorii, idąc z prędkością 3,5 mil na godzinę przez 60 minut. Joga może spalić tylko 183 kalorie na godzinę.