Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-04-07 16:01:55 przez Czas2012

Keratyna nie tylko na siłownię - sprawdź jak ją stosować

Związek ten znany jest z tego, że zwiększa energię i wytrzymałość. Kreatyna może również poprawić fizyczne efekty kulturystyki - i to nie tylko wygląd. Suplementacja może poprawić zarówno siłę, jak i wzrost mięśni. Jednak korzyści z kreatyny wykraczają poza siłownię. W końcu kto nie chce mieć więcej energii?

Co to jest kreatyna ?

Kreatyna jest związkiem naturalnie produkowanym w organizmie. Pochodzi z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Jest produkowana przez wątrobę, nerki i trzustkę, ale możesz ją również otrzymać poprzez dietę, jedząc mięso i ryby. Po wyprodukowaniu większość kreatyny jest przechowywana w mięśniach szkieletowych. Kto szczególnie korzysta z kreatyny?

Sportowcy

Sportowcy mogą odnieść znaczne korzyści z suplementacji kreatyną, ponieważ zwiększa ona wydajność ćwiczeń. Metaanaliza z 2003 roku wykazała, że kreatyna szybko poprawiła wydajność podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności. Kreatyna zwiększa również wydajność sportową poprzez wspomaganie produkcji ATP (energii). Ma to kluczowe znaczenie podczas krótkotrwałych treningów o wysokiej intensywności. Sprinty i trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) wymagają zgromadzenia dużej ilości energii testujemyjedzenie.pl

Wegetarianie

Ponieważ najlepszym źródłem kreatyny jest czerwone mięso i owoce morza, wegetarianie często mają niskie zapotrzebowanie na nią. Szczególnie oni mogą zauważyć korzyści z suplementacji. W jednym z badań przyjmowanie kreatyny spowodowało poprawę o 20-50% w testach wydajności mózgu.

Osoby starsze

Kreatyna pomaga utrzymać aktywność fizyczną osób starszych. Opóźnia zanik mięśni, poprawia ich siłę i wytrzymałość oraz wzmacnia kości. Innymi słowy, pomaga starszym osobom lepiej funkcjonować w miarę starzenia się. Jest to istotne, ponieważ pomaga im zachować niezależność. Zmniejsza też ryzyko upadku i urazów.

Osoby z chorobami neurologicznymi

Ze względu na korzyści poznawcze kreatyna może również pomóc osobom cierpiącym na choroby neurodegeneracyjne. Choroba Parkinsona i choroba Huntingtona powodują stopniową degenerację mózgu. W badaniu na zwierzętach koenzym Q10 plus + kreatyna okazały się chronić mózg w czasie. Badanie wykazało duży potencjał kreatyny w spowalnianiu procesu degeneracji.

Osoby z dystrofią mięśniową

Pacjenci z dystrofią mięśniową mają zwykle niższy poziom kreatyny w komórkach mięśniowych. Niższy poziom kreatyny oznacza niższy poziom ATP. Ostatecznie oznacza to osłabienie mięśni i mniej energii do ruchu. Suplementacja kreatyną zwiększa zapasy fosfokreatyny w komórkach mięśniowych. To pomaga im produkować więcej energii. Badanie z 2006 roku wykazało, że suplementy kreatyny pomogły zwiększyć siłę mięśni u pacjentów z chorobą nowotworową.