Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2019-06-24 22:51:34 przez system

Kiedy w Polsce zawarto pierwszy zakład bukmacherski?

Jak wyglądały początki zakładów bukmacherskich w Polsce? Kiedy postawiono pierwszy zakład, a kiedy powstał Totalizator Sportowy?

PIERWSZY ZAKŁAD BUKMACHERSKI W POLSCE

Pierwsze ślady hazardu, a nawet zawierania zakładów można znaleźć już w starożytnym Rzymie czy Grecji. Oczywiście zakłady w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, powstały znacznie później. Także słowo bukmacher swoją premierę miało dopiero pod koniec XVIII wieku w Anglii.

W Polsce oficjalnie przyjmowanie zakładów bukmacherskich wprowadził Totalizator Sportowy dopiero w 1956 roku. Jednak czy wcześniej ten rodzaj hazardu był Polakom całkowicie obcy? Okazuje się, że nie: od przyjęcia pierwszego zakładu, który miał swój regulamin i rządził się pewnymi prawami, minęło już ponad 100 lat.

MECZ LEGIA WARSZAWA – POLONIA WARSZAWA

Pierwszy raz, kiedy w Polsce zorganizowano formalne przyjmowanie zakładów, miał miejsce 28 maja 1917 roku podczas meczu piłki nożnej. Wtedy rywalizowały między sobą kluby Legia Warszawa i Polonia Warszawa. Mecz został rozegrany na obiektach Agrykoli i skończył się remisem 1:1.

Jednak zanim tak się stało, wszyscy członkowie klubu dostali możliwość obstawienia zakładu na pewien konkretny wynik. Początkowo właśnie tak to wyglądało – tylko członkowie klubu sportowego Polonia mogli skorzystać z takiego przywileju. Jednak w tamtym czasie liczył on około 1000 osób.

Bilety kupowało się w kasie. Jeden kosztował 10 fenigów i dawał prawo do jednej „przepowiedni”. Biletów można było kupić dowolną ilość. Osiągnięty z ich sprzedaży kapitał w większej części przeznaczony był na nagrody. Jedynie 10% miało pójść do klubu Polonia, chyba, że nikt nie przewidziałby prawidłowego wyniku.

Z wywiadu przeprowadzonego z doktorem Robertem Gawkowskim można dowiedzieć się, że władze Pruskie pozwalały na taki przejaw „samowoli”. Zresztą przyjmowanie zakładów zostało zorganizowane całkiem profesjonalnie. Spisano regulamin i ustalono konkretne stawki.

Wśród organizatorów znalazły się takie osoby jak Marian Strzelecki – redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, lekkoatleta Leszek Sosnowski czy Tadeusz Konopacki.

ZAKŁADY JUŻ NIE TYLKO DLA „WYBRANYCH”

Jedne z pierwszych obstawianych zakładów pozwalały tylko na przewidywanie dokładnego wyniku. Dopiero później wprowadzono różne urozmaicenia.

Losy sprzedawane były w siedzibie klubu Polonia Warszawa i przez pewien czas dostępne tylko dla jego członków. Jednak później dziennikarze zauważyli jak dużym powodzeniem cieszą się zakłady bukmacherskie i zaczęli udostępniać je w gazetach. Z różnych źródeł można wnioskować, że prawdopodobnie popularne były wtedy wyścigi konne i walki zapaśników cyrkowych.

A ZAŁOŻYMY SIĘ?

W historii polskich zakładów można znaleźć pewnie niejedną perełkę. Wśród nich wyróżnić trzeba mecz piłki nożnej z 1930 roku między Legią a Polonią. To wtedy Józef Nawrot, gracz Legii, założył się, że jego klub skończy ten mecz z przewagą czterech bramek. Postawiony zakład był całkiem wysoki jak na tamte czasy.

W pewnym momencie, gdy Legia przegrywała już 1:3, Nawrot poczuł przypływ determinacji i udało mu się zdobyć aż 3 gole. Kolejne 3 dołożył Józef Ciszewski, a ostateczny wynik to 8:4 na korzyść Legii.

POWSTANIE TOTALIZATORA SPORTOWEGO

Przez pewien czas zakłady bukmacherskie w Polsce urządzane były na nieco dowolnych zasadach. Jednak potrzeba i zainteresowanie Polaków zakładami okazało się dość silne. Dlatego też 17 grudnia 1955 roku podjęto decyzję o powołaniu instytucji, której dochód miał zostać przeznaczony na remonty różnych obiektów i urządzeń sportowych, a także na budowę nowych. Utworzono zatem Państwowe Przedsiębiorstwo Totalizator Sportowy. Działalność rozpoczęto w styczniu 1956 roku.

Pierwsza kolektura powstała w Warszawie. Jednak zanim to nastąpiło, pierwsze kupony wysyłano pocztą na podany adres. Na początku organizowano głównie zakłady dotyczące piłki nożnej. Pod koniec lat 50. Totalizator Sportowy był już w posiadaniu 17 oddziałów terenowych. Dochody uzyskane ze sprzedaży kuponów pozwoliły na rozwój infrastruktury sportowej w kraju, a także wsparcie dla wielu sportowców.

Chociaż Totalizator Sportowy został uruchomiony dopiero w 1956 roku, to zakłady bukmacherskie cieszyły się w Polsce powodzeniem już sporo lat wcześniej. Tak jak w wielu przypadkach, tak i tutaj początkowo obstawiano mecze piłki nożnej, aż w końcu rozrosło się to na mnóstwo innych dziedzin sportowych.

Obecnie rzeczywistość bukmacherska w Polsce wygląda już zupełnie inaczej – obstawiać zakłady można w punktach stacjonarnych, a nawet przez internet, a legalnych bukmacherów jest coraz więcej. Powszechność zakładów i łatwa dostępność do bukmacherów powoduje, że bardzo łatwo jest się od tej formy hazardu uzależnić, dlatego należy grać odpowiedzialnie. Ważny jest również wybór bukmachera, bowiem nie każda firma działająca przez internet robi to w Polsce legalnie, a udział w nielegalnych zakładach podlega wysokiej karze. Dlatego obstawiać można wyłącznie u legalnych bukmacherów z polską licencją, oczywiście pod warunkiem ukończenia 18 lat.