Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-12-05 11:15:37 przez Czas2012

Medycyna alternatywna - czy może Ci pomóc?

Medycyna alternatywna może opisywać niemal wszystko, co wykracza poza konwencjonalny model medycyny zachodniej. W modelu konwencjonalnym odwiedzasz "specjalistów" - gastroenterologów od problemów z trawieniem, ortopedów od bólu stawów, psychiatrów od depresji itd.

W medycynie alternatywnej systemy Twojego ciała są postrzegane jako wzajemnie powiązane i zależne od siebie w celu zapewnienia dobrego stanu zdrowia i zapobiegania chorobom.

Medycyna alternatywna
Czy wiesz, że medycyna alternatywna sięga znacznie dalej niż medycyna konwencjonalna? W rzeczywistości wiele systemów liczy sobie tysiące lat. Już w 400 roku przed naszą erą sam Hipokrates - "ojciec medycyny zachodniej" - wierzył, że postawy i emocje mają wpływ na zdrowie fizyczne.

Tradycyjna Medycyna Chińska
Jako standard opieki zdrowotnej w Azji od ponad 3000 lat, TCM łączy akupunkturę, dietę i leki ziołowe z ruchem (qi gong i t'ai chi). W Japonii stosuje się również masaż (znany jako shiatsu, czyli "uciskanie palcami"). Lekarze azjatyccy postrzegają ciało jako skomplikowaną sieć organów połączonych kanałami lub meridianami, przez które przepływa uniwersalna energia (chi lub qi). Więcej praktycznych porad na esomed.pl

Ajurweda
Powstała ponad 5000 lat temu w Indiach, wyprzedza wszystkie inne znane systemy medyczne. Kładzie nacisk na połączenie umysł-ciało-duch, a jej pięć podstawowych elementów - eter (przestrzeń), ogień, woda, ziemia i powietrze - odpowiada naszym pięciu zmysłom. Diagnoza jest bardzo zindywidualizowana: Lekarze ajurwedyjscy wierzą, że prana - czyli siła życiowa - u każdej osoby reaguje na leczenie w inny sposób. Medycyna ajurwedyjska obejmuje medytację, jogę, pracę z ciałem, olejki aromatyczne, dietę i zioła lecznicze, aby utrzymać równowagę w ciele i oczyścić je z zanieczyszczeń.

Homeopatia
Środki lecznicze mają różne stężenia i preparaty. Stosując rozcieńczone środki z naturalnych źródeł, homeopaci leczą i zapobiegają chorobom, stosując jeden lek na raz. Stosują najniższe możliwe dawki, aby pobudzić "siły witalne" danej osoby. Dostępne są kombinacje środków o niskiej dawce na różne problemy zdrowotne, a także klasyczne pojedyncze środki wybierane dla każdego pacjenta. Licencjonowani homeopaci są często akupunkturzystami, naturopatami, zielarzami, lekarzami medycyny.

Osteopatia: Lekarze osteopaci są szkoleni i licencjonowani równie rygorystycznie jak lekarze medycyny konwencjonalnej, ale medycyna osteopatyczna traktuje całą osobę, skupiając się przede wszystkim na opiece profilaktycznej. Osteopatia jest uważana za "holistyczną", ale nie jest metodą "alternatywną".