Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2020-01-31 19:48:12 przez Czas2012

Mini assistance – w jakich sytuacjach się przydaje

Assistance to ubezpieczenie komunikacyjne, które jest całkowicie dobrowolne. Zazwyczaj budzi wiele wątpliwości u kierowców, gdyż jego zakres jest nie do końca dla nich jasny. Jakiej pomocy można się spodziewać i czy warto wykupić wersję mini tej polisy?

Zakres ubezpieczenia assistance uzależniony jest od danej firmy ubezpieczeniowej i jest ściśle określony w dokumencie – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Generalnie pokrywa on sytuacje, w których kierowca potrzebuje pomocy drogowej, informacyjnej lub prawnej. Zakres może być szerszy – co będzie miało odzwierciedlenie w wysokości składki - lub podstawowy.

Przykładowo, jeśli w ofercie polisy znajdzie się holowanie auta to w OWU będzie dokładnie ustalona odległość od miejsca zamieszkania, która jest dopuszczalna dla ubezpieczyciela. Każdy z elementów będzie opisany w podobny sposób tak, aby jasno wskazać na konkretne czynniki definiujące przyznanie pomocy. To właśnie takie sytuacje mogą zniechęcać kierowców, którzy często nie zagłębiają się w szczegółowe zapisy w OWU i liczą na pełne wsparcie w nieszczęśliwej sytuacji. Sprawdźmy, jakie kategorie wchodzą w skład assistance.

Co wchodzi w skład polisy assistance
Przed zakupem polisy należy pomyśleć nad tym, co w razie wypadku na drodze, przyda nam się po stronie ubezpieczyciela. Najlepiej spisać to sobie. Zbuduje nam to pewien obraz naszych potrzeb, co następnie będziemy mogli skonfrontować z ofertami poszczególnych towarzystw. Są natomiast pewne elementy wspólne dla wszystkich i znajdziemy je w większości ofert.

Podstawą jest holowanie auta. Dotyczy to sytuacji, gdy pojazd nagle nam stanie na drodze i trzeba będzie w jakiś sposób zawieźć go do najbliższego warsztatu. Mając assistance – po prostu wzywamy pomoc. Czasem holowanie jest niepotrzebne i wystarczy drobna naprawa na miejscu lub po prostu dostarczenie paliwa, które mogło się nam skończyć. W sytuacji utraty auta na czas naprawy ubezpieczyciel może zapewnić auto zastępcze lub transport dla kierowcy z miejsca zdarzenia. Pozostałe elementy assistance to zapewnienie opieki nad rodziną, pokrycie kosztów ewentualnego pogrzebu, czy usługi prawnicze. Pamiętajmy, że im więcej usług wchodzi w skład oferty, tym droższy jest całkowity koszt ubezpieczenia.

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, które łatwo możesz wyszukać i porównać na Mubi: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/, zakres assistance ustala się z firmą ubezpieczeniową. Z tego powodu naprawdę ważne jest dokładne zapoznanie się z OWU przed podjęciem decyzji o zakupie.

Mini assistance – co to jest i czy warto je mieć
Wersja mini ubezpieczenia assistance zawiera uproszczony zakres, pozwalający na realizację podstawowej pomocy w razie wypadku: https://mubi.pl/poradniki/mini-assistance-co-to-jest/. Przykładowo, zawiera w zakresie odholowanie auta do najbliższego warsztatu lub pomoc na miejscu zdarzenia w kwestii drobnych napraw pojazdu. Mini assistance najczęściej wchodzi w skład pakietu z obowiązkowym OC, stąd mocną stroną tej polisy jest zazwyczaj atrakcyjna, niska cena. Warto natomiast zwrócić uwagę na zapisy w OWU, ze względu na ograniczenia, co do długości trasy holowania, czy innych czynności. To dobra opcja również dla starszych modeli samochodów, ze względu na ograniczony zakres.

Assistance dla starego auta
Posiadanie pojazdu klasyfikowanego jako stary wiąże się z większym prawdopodobieństwem awarii, czy usterki na drodze. Ubezpieczyciele niechętnie podejmują się obejmowania opieką tego typu aut, bo jest to dla nich większe ryzyko konieczności wypłaty odszkodowania, czy wykorzystania oferty assistance. Dzięki mnogości ofert na rynku zawsze znajdzie się jednak taka, które zaakceptuje wiek auta. Mini assistance jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem, ze względu na mniejszy zakres polisy i – co za tym idzie - zobowiązań firmy ubezpieczeniowej.

Wakacje za granicą, a wybór assistance
Wiele ofert firm ubezpieczeniowych zawiera assistance zagraniczne, czy ochronę i pomoc w razie wystąpienia zdarzenia poza granicami naszego kraju. Warto rozważyć zakup tej polisy wyłącznie wtedy, gdy planujemy taki wyjazd własnym autem. Istotna jest również częstotliwość tych wyjazdów, ponieważ do wyboru będziemy mieć czas trwania: 7, 14, 30 dni lub nawet polisę całoroczną. Często koszt krótkoterminowego ubezpieczenia nie odbiega znacząco od kosztu całorocznej polisy, dlatego warto porównać te opcje. W dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczeń znajdziemy listę wszystkich państw, w którym będzie obowiązywać nasze ubezpieczenie – warto zwrócić na to szczególną uwagę.