Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-01-28 12:37:16 przez Czas2012

Najważniejsze zalety elastycznych rur z PCV

Rury elastyczne z PCV zastępują klasyczne rury sztywne z łącznikami w coraz większej liczbie zastosowań. Wynika to z kilku ich ważnych cech użytkowych, ale i z tego, że same te rury są dziś technologią dopracowaną niemal do perfekcji, więc ich dawne wady przestają mieć znaczenie.

Rura elastyczna – tańsza alternatywa
Największą zaletą – niejako z definicji – jest elastyczność takich rur. Ma ona olbrzymie znaczenie, ponieważ pozwala po prostu dopasować przebieg rury do projektu bez konieczności stosowania łączników czy kolanek. Dobre jakościowo rury mają promień skrętu równy mniej więcej pięciu średnicom, czyli rura elastyczna 110 może zostać zagięta o 180° w łuku o cięciwie 550 mm. Korzystając z klasycznej armatury, trzeba w tym celu użyć kilku kolanek, tworząc przy okazji ostre kąty łączeń, a to ma negatywny wpływ na walory użytkowe instalacji. Ponieważ zaś każde kolanko i łącznik za sztukę, i to wyceniane zwykle dość wysoko, a różnych zmian przebiegu na całej długości jest sporo, to nawet przy wyższej cenie jednostkowej rur elastycznych z PCV, ich wybór często jest po prostu opłacalny.

Mniejsze ryzyko awarii
Zmniejszone ryzyko awarii i przecieków wynika w przypadku rur elastycznych z kilku czynników. Po pierwsze jest to gięcie zamiast stosowania łączników. Ma to znaczenie dlatego, że nawet dopracowane do perfekcji łączenia na kielich niekoniecznie są idealnie precyzyjne, nadal też po wewnętrznej stronie rury pojawiają się załamania, a tam materiał może z czasem ulegać osłabieniu, co nie będzie miało miejsca przy rurze giętej.

Dziś też elastyczne rury z PCV są produkowane w technologii zapewniającej praktycznie idealną gładkość ścianek wewnętrznych, co opóźnia osadzanie się tam różnych zanieczyszczeń. Przy wyborze odpowiedniej jakości rur nie trzeba też obawiać się, że zostaną one od wewnątrz szybko porysowane przez transportowane cząsteczki zanieczyszczeń. PCV stosowane do produkcji rur cechuje się relatywnie dużą elastycznością, która sprawia, że zużycie następuje powoli.

Dodatkowa przewaga nad rurami metalowymi
Rury elastyczne zastępują nie tylko proste rury z PCV, ale też coraz częściej rury metalowe. Nie podlegają one korozji, mogą wytrzymać często wyraźnie wyższe ciśnienie. Zdecydowanie łatwiej łączy się je, tworząc szczelne połączenia na specjalnych łącznikach, a w niektórych zastosowaniach istotne będzie nawet to, że ich ciężar jest w oczywisty sposób niższy. Koniec końców dzięki kilku prostym, ale dopracowanym technicznie pomysłom, dziś elastyczne rury PCV stanowią atrakcyjną alternatywę dla pozostałych technologii w wielu zastosowaniach.