Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-04-18 09:50:44 przez Czas2012

Nieruchomości w Bochni w 2023 roku -3 sposoby na sfinansowanie zakupu mieszkania

2023 rok to zdecydowanie niełatwy okres dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Nieruchomości jest stosunkowo niewiele, a ich ceny często przekraczają możliwości inwestorów. Sprawdź, jak wygląda obecnie rynek mieszkaniowy w Bochni. Dowiedz się również, jakie są sposoby na sfinansowanie zakupu własnych 4 kątów.

Jak wygląda rynek nieruchomości w Bochni?

Rynek nieruchomości w Bochni jest rozbudowany. Znajdują się na nim różnego rodzaju obiekty. Od mieszkań w stanie deweloperskim, przez w pełni wykończone i urządzone apartamenty, aż po domy do generalnego remontu. Wśród ofert są dostępne mieszkania od kilkudziesięciu metrów kwadratowych do kilkuset.

Jeśli chodzi o ceny, to zdecydowanie sprawdzi się powiedzenie: tanio to już było. Na portalach ogłoszeniowych każdego dnia pojawiają się nowe oferty, z których wynika, że cena za metr kwadratowy waha się od około 4 do nawet ponad 10 tysięcy złotych.

Przy średniej wielkości mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych inwestorzy muszą liczyć się z koniecznością dysponowania kwotą około pół miliona złotych na sam zakup. Trzeba jednak uwzględnić jeszcze formalności, podatki, wykończenie czy ewentualny remont.

Cała procedura zakupu jest skomplikowana, ale jak wiadomo: gdzieś trzeba mieszkać. Zakup nieruchomości to także możliwość bezpiecznego ulokowania środków w celu ich ochrony przed postępującą inflacją.

3 sposoby na sfinansowanie zakupu nieruchomości

Nabycie nieruchomości to inwestycja, które sięga rzędu kilkuset tysięcy złotych, a może przekroczyć nawet milion. Mało kto obecnie dysponuje takimi środkami na koncie, dlatego warto rozważyć alternatywne opcje finansowania, które pozwolą Ci się cieszyć swobodą i przywilejem własnego domu dzisiaj, a nie za kilka czy kilkanaście lat.

1. Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to bezpieczny sposób na sfinansowanie inwestycji, jaką jest zakup mieszkania czy budowa domu. Zobowiązanie ma długoterminowy charakter. Z reguły zaciąga się je na 10, 15, 20 czy 30 lat. Dzięki temu raty są stosunkowo niskie.

Podczas udzielania kredytu hipotecznego bank zwraca uwagę na zdolność kredytową potencjalnego klienta. Analizuje wówczas m.in. jego wiek, zarobki, zawód czy nieruchomość, która ma zostać sfinansowana. Na podstawie wnikliwych badań podejmuje decyzje, czy wypłata środków dla konkretnego kredytobiorcy nie jest obarczona nadmiernym ryzykiem.

Jeśli zostaniesz uznany za osobę zdolną do spłaty kredytu, otrzymasz środki na wymarzone mieszkanie, a nawet na budowę domu czy zakup działki. Kredyt hipoteczny można bowiem uzyskać w różnych wariantach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Wybierając kredyt hipoteczny, zwróć uwagę m.in. na:
• wysokość prowizji banku;
• RRSO — Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania;
• rodzaj oprocentowania — stałe lub zmienne;
• wysokość oprocentowania;
• koszt kredytu.

Wnikliwie zapoznaj się z ofertą kilku banków np. na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Dzięki temu porównasz ze sobą kilka opcji, co pozwoli wybrać tę najkorzystniejszą, zaoszczędzić i upewnić się, że konkretna propozycja jest dla Ciebie faktycznie opłacalna.

2. Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy jest udzielany na krótszy czas niż kredyt hipoteczny. Ustawa o kredycie konsumenckim wskazuje, że jego maksymalna kwota może wynosić 255 550 złotych. Zobowiązanie można zaciągnąć maksymalnie na 10 lat.

Takie warunki sprawiają, że dla większości inwestorów kredyt nie wystarczy do tego, by pokryć koszt zakupu nieruchomości. Może to być jednak dodatek do oszczędności czy środków pochodzących od rodziny.

Warto jednak pamiętać, że koszty kredytu gotówkowego będą zasadniczo wyższe niż w przypadku zobowiązania hipotecznego.

Wybierając konkretną ofertę banku, zwróć uwagę na porównanie opcji od kilku instytucji. Pamiętaj również, by nie zaciągać zobowiązań u podmiotów, które działają w nielegalny sposób. W ten sposób uchronisz się przed nieuczciwymi praktykami konsumenckimi.

3. Pożyczenie środków od rodziny/przyjaciół
Z finansowego punktu widzenia pożyczka pieniędzy od rodziny czy przyjaciół na choćby częściowe sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania jest opłacalna. Co do zasady nie jest obciążona nadmiernymi formalnościami, odsetkami, prowizjami i innymi kosztami. Funkcjonuje w bezpieczny sposób, ale jest związana z ryzykiem, że środki będziesz musiał oddać natychmiastowo.

Pożyczkodawca może np. nagle zachorować czy stracić samochód. Wówczas będzie potrzebował środków, które Ty będziesz mu dłużny. Takie zobowiązanie więc rodzi stres, ponieważ stron nie obowiązują tak ścisłe ustalenia umowne, jak w przypadku kredytów bankowych.

Sposoby na sfinansowanie zakupu nieruchomości różnią się od siebie ze względu na sposób zaciągania i spłaty zobowiązania, a także warunki całej transakcji. Wybierając opcję dla siebie, przeanalizuj wady i zalety każdej z nich, aby wybrać bezpieczną opcję.

Rynek nieruchomości nie jest obecnie przyjazny inwestorom. Wysokie ceny i niepewność zniechęcają do zakupów. Jednak potrzeba stabilnej sytuacji mieszkaniowej jest jedną z kluczowych dla wielu ludzi, dlatego warto rozważyć jeden z powyższych sposobów na sfinansowanie zakupu własnego domu.