Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-08-22 15:27:40 przez Czas2012

Numery VIN – rozwiewamy tajemnice

Numery VIN, czyli Numer Identyfikacyjny Pojazdu (ang. Vehicle Identification Number), to niepozorne ciągi znaków, które kryją w sobie wiele istotnych informacji na temat danego samochodu. Pomimo że większość kierowców zna ten termin, niewiele osób zdaje sobie sprawę z dokładnego znaczenia tych cyfr i liter. Dziś rozwiejemy tajemnice numerów VIN – dowiedz się, dlaczego tak warto go znać!

Numery VIN – rozwiewamy tajemnice

Numery VIN, czyli Numer Identyfikacyjny Pojazdu (ang. Vehicle Identification Number), to niepozorne ciągi znaków, które kryją w sobie wiele istotnych informacji na temat danego samochodu. Pomimo że większość kierowców zna ten termin, niewiele osób zdaje sobie sprawę z dokładnego znaczenia tych cyfr i liter. Dziś rozwiejemy tajemnice numerów VIN – dowiedz się, dlaczego tak warto go znać!

Co to jest numer VIN?

Numer VIN jest unikalnym kodem podobnym do numeru PESEL. Składa się z 17 znaków i jest nadawany każdemu nowemu pojazdowi. To rodzaj identyfikatora w rubryce dowodu rejestracyjnego, który wskazuje na specyficzne cechy pojazdu oraz jego historię. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to jedynie przypadkowym zestawieniem liter i cyfr, to w rzeczywistości każdy element numeru VIN ma swoje znaczenie.

Numer Identyfikacyjny Pojazdu – z czego się składa?

Współczesny numer VIN składa się z kilku sekcji, z których każda niesie ze sobą cenną informację. Oto jak odczytać poszczególne części tego klucza do historii pojazdu!

  1. Kod producenta (WMI - World Manufacturer Identifier) - to globalny kod, który umożliwia rozpoznanie producenta samochodu oraz kraju, w którym został stworzony. Przykładowo – jeśli trzy pierwsze znaki VIN to „JMZ”, można ustalić, że auto wyprodukowała firma Mazda w Japonii.

  2. Sekcja opisująca pojazd (VDS - Vehicle Descriptor Section) - te oznaczenia obejmują podstawowe cechy samochodu jak jego konstrukcja, typ karoserii, rodzaj silnika, numer nadwozia oraz układ napędowy. Układ liter i cyfr w tej części numeru VIN jest zdefiniowany przez producenta i ma swoje własne znaczenie.

  3. Identyfikator pojazdu (VIS - Vehicle Identifier Section) - ostatnia część numeru VIN zawiera numer seryjny danego pojazdu. Pierwsze pole to często informacje na temat roku produkcji, natomiast drugie identyfikuje zakład, w którym samochód został złożony. Znaki od dwunastego do siedemnastego zawierają unikalny numer fabryczny danego egzemplarza.

Co możesz sprawdzić po numerze VIN?

Numer VIN to klucz do historii pojazdu. Dzięki niemu możesz poznać wiele istotnych informacji, takich jak:

  1. Historia Napraw i Serwisów: VIN pozwala uzyskać dostęp do historii napraw i serwisów, które były wykonywane na danym pojeździe. To cenne źródło informacji dla potencjalnych nabywców, którzy chcą poznać stan techniczny pojazdu.

  2. Historia Wypadków: numer VIN ułatwia sprawdzenie historii wypadków, w które był zamieszany pojazd. Ta informacja może pomóc ocenić, czy samochód był w przeszłości poważnie uszkodzony.

  3. Ryzyko Kradzieży: dzięki numerowi VIN można zweryfikować, czy samochód nie jest kradziony. To ważne zabezpieczenie dla nabywcy, które pomaga uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

  4. Informacje o Emisji CO2: w niektórych numerach VIN są zakodowane informacje dotyczące emisji dwutlenku węgla, co ma znaczenie w kontekście ochrony środowiska i przepisów dotyczących emisji spalin.

Jak sprawdzić Vehicle Identification Number?

Sprawdzenie numeru VIN jest łatwe i dostępne dla każdego. Można to zrobić poprzez przeglądarkę internetową, korzystając z wielu dostępnych serwisów. Wystarczy wpisać numer VIN i uzyskać dostęp do raportu zawierającego informacje o historii pojazdu.
Dowiedz się więcej na ten temat tutaj:

https://www.ubezpieczenie.com.pl/jak_sprawdzic_vin_bmw_za_darmo/28,12375.html

Podsumowanie Numer VIN to klucz do historii i bezpieczeństwa pojazdu, który kryje wiele istotnych informacji. Odczytanie tego kodu pozwala dowiedzieć się o kraju produkcji, producencie, typie pojazdu, roku produkcji oraz historii serwisowej i wypadków. To narzędzie, które warto wykorzystać, zarówno przed zakupem używanego samochodu, jak i w celu śledzenia jego historii przez cały okres użytkowania.

Materiał prasowy