Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2016-06-25 11:33:25 przez system

OC leci w górę, ale da się obniżyć cenę!

W 2016 r. ceny ubezpieczeń komunikacyjnych OC poszybowały w górę w większym stopniu niż w poprzednim roku kalendarzowym. Są jednak sposoby na obniżenie kosztów.

Od lat właściciele pojazdów mechanicznych kombinują, jak obniżyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najbardziej skuteczne metody zmniejszenia wysokości kosztów OC zostały przedstawione niżej.

Porównuj oferty ubezpieczeń

W internecie znajdziesz wiele porównywarek, które pozwalają na przeanalizowanie ofert kilkunastu ubezpieczeń w kilka minut. Znajdziesz także kalkulatory pomocne przy obliczeniu składek na ubezpieczenie. Możesz skorzystać z nich zupełnie bezpłatnie. Porównywarka umożliwiająca wybrać najtańsze ubezpieczenie oc - najtaniej u agenta – pomoże również w znalezieniu atrakcyjnej oferty AC oraz pakietu OC i AC.

OC poprzedniego właścicielaW Polsce większość pojazdów jest nabywanych na rynku wtórnym. Daje to możliwość skorzystania z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Nie zawsze jest to jednak korzystne. W pogoni za oszczędnościami można wpaść w pułapkę. Zanim decydujesz się na skorzystanie z OC poprzedniego właściciela sprawdź, jaki jest stan opłacenia polisy. Może okazać się, że ma on dług w towarzystwie ubezpieczeniowym i żadnych wypracowanych zniżek. To rozwiązanie nie jest korzystne także w przypadku negatywnej historii ubezpieczenia.

Pamiętaj, że nawet w przypadku opłacenia polisy za cały rok przez poprzedniego właściciela, musisz pamiętać o jej wznowieniu. Polisa poprzedniego właściciela nie wznawia się automatycznie. Jeżeli zapomnisz o dopełnieniu formalności związanych z jej wznowieniem narażasz się na kary pieniężne związane z niewypełnieniem obowiązku posiadania OC.

Zniżki za prowadzenie pojazdu przedsiębiorstwaOsoby pracujące na stanowisku kierowcy mogą poprosić pracodawcę o wydanie zaświadczenia o bezszkodowym prowadzeniu określonego pojazdu służbowego. Należy dołączyć do tego dokumentu zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia obejmującego wskazany samochód. Tylko niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają te okoliczności. Przedstawiając wspomniane wyżej dokumenty można sporo zaoszczędzić. Udzielanie zniżek zawodowym kierowcom jest na rękę także towarzystwu ubezpieczeniowemu. Ryzyko wystąpienia szkody w związku ze zdarzeniem drogowym w przypadku osób posiadających uprawnienia i doświadczenie jest stosunkowo niewielkie.

Płać kartą kredytową lub punktami PaybackOsoby korzystające z dodatkowych rabatów powiązanych z kartą ubezpieczeniową mogą nieco zaoszczędzić. Zniżka za zapłatę kartą kredytową może wynosić w granicach około 3 - 5 %. Dostęp do tej metody oszczędzania jest stosunkowo ograniczony. Tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych zaangażowało się w ten system oszczędzania. Podobnie jest w przypadku punktów Payback. Wybrani ubezpieczyciele proponują zapłatę punktami Payback części składki. Próg jest określony kwotowo. Obniżka kosztu ubezpieczenia OC może wynieść nawet do kilkuset złotych, o ile zbierasz punkty Payback.

Zmień ubezpieczycielaCzasami jedynym sposobem na obniżenie kosztów ubezpieczenia jest zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź tańsze oc wg najtaniejuagenta.pl i nie przepłacaj. W razie potrzeby możesz skonsultować się z ekspertem, który odpowie na każde pytanie związane z ofertami ubezpieczeń. Możesz zadać pytanie wysyłając e – mail lub w drodze kontaktu telefonicznego. Dane teleadresowe znajdziesz na podanej wyżej stronie internetowej porównywarki.