Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2020-06-09 23:05:25 przez Czas2012

Odświeżanie mieszkania. 3 sposoby na piękny zapach

Każdy lubi, gdy w jego mieszkaniu pięknie pachnie, jednak - wbrew telewizyjnym reklamom - rozstawianie wszędzie odświeżaczy powietrza nie zawsze pozwala uzyskać pożądany efekt. Najskuteczniejszą metodą jest zdiagnozowanie przyczyny niekorzystnego aromatu, a następnie zadziałanie w tym właśnie kierunku. Większość metod to kwestia codziennego użytkowania przestrzeni i nawyków, które mają domownicy. Warto zadać sobie ten trud, gdyż domowy zapach to swego rodzaju niewidzialna wizytówka. Po przekroczeniu progu domu, zanim cokolwiek we wnętrzu zostanie dostrzeżone, gość odbiera właśnie bodźce węchowe. Na co zwrócić uwagę, aby wrażenie zawsze było korzystne?

  1. Dbałość o powietrze
  2. Codzienna higiena
  3. Dodatki zapachowe

Część sposobów na ładny zapach w mieszkaniu uwzględnia specyfikę danego pomieszczenia, na przykład kuchni czy łazienki, ale większość z nich jest uniwersalna.

Dbałość o powietrze
Zanim przystąpimy do bardziej zaawansowanych odpowiedzi na pytania, jak się pozbyć brzydkiego zapachu w łazience czy w jaki sposób zatroszczyć się o komfortowy sen w świeżym pomieszczeniu, zacznijmy od podstaw, czyli od skupienia na jakości powietrza. Częstym błędem jest niedostateczne wietrzenie mieszkania. Warto robić to zwłaszcza, gdy w domu mieszkają zwierzęta, dzieci i osoby palące papierosy, także zimą, gdyż - co ciekawe - wnętrze będzie się później szybciej nagrzewać. Specjaliści doradzają także, że lepszą praktyką jest otworzenie okna szeroko na krótki moment niż trzymanie go w permanentnym niedomknięciu.

Drugim, obok wietrzenia, istotnym czynnikiem jest również dbałość o odpowiednie nawilżenie powietrza. Czasem wystarczy mokry ręcznik rozwieszony na kaloryferze. W sklepach znajdziemy jednak sporo atrakcyjnych wizualnie ceramicznych nawilżaczy, do których dodatkowo można dolać olejek eteryczny.

Codzienna higiena
Bardzo ważna jest również codzienna higiena i regularne sprzątanie pomieszczeń. Często źródłem brzydkiego zapachu są śmieci lub rury kanalizacyjne. Warto zadbać o to, aby w kuchni nie zalegały odpady oraz biodegradowalne resztki. Zainteresowania wymaga także czystość sprzętu AGD: regularne odświeżanie zmywarki, czyszczenie pralkę, wymiana worków w odkurzaczach. W sklepach znajdują się specjalne saszetki do worków, które eliminują nieatrakcyjną woń rozprzestrzeniającą się w czasie sprzątania. W łazience systematycznie czyścić trzeba armaturę, ze szczególnym uwzględnieniem wanny i muszli klozetowej. Można wykorzystać do tego celu specjalne detergenty, a w wariancie ekologicznym wodę z octem. Ważne jest udrażnianie syfonów: często gromadzą się w nich bakterie generujące brzydką woń. Jeśli będziemy wietrzyć łazienkę, ułatwimy utrzymanie w niej przyjemnego klimatu.

Dodatki zapachowe
Dopiero po spełnieniu dwóch pierwszych wymogów przystępujemy do wyposażenia mieszkania w aromatyczne i aromaterapeutyczne dodatki. Na rynku istnieje co prawda szeroka gama gotowych odświeżaczy, jednak wiele z nich zawiera szkodliwe substancje. Aby tego uniknąć, wystarczy wymieszać olejek eteryczny z wodą i przelać do butelki z atomizerem. Źródłem zapachu będzie także potpourri, czyli mieszkanka suszonych kwiatów, ziół i skórek owocowych rozłożona w mieszkaniu. Co prawda aromat nie utrzyma się zbyt długo, ale łatwo przedłużyć go za pomocą olejku. Pachnieć będą także świeczki, nawet jeśli nie są zapalone oraz dyfuzory z patyczkami zanurzonymi w olejkach. W szafie z ubraniami warto zawiesić specjalne saszetki z ziołami, które nie tylko utrzymają świeżość odzieży, ale również przy każdym otwarciu drzwi mebla będą rozprzestrzeniać się w pokoju.