Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2022-07-01 13:52:40 przez Czas2012

Ortopeda w Krakowie - z jakim problemem się do niego zgłosić?

Ortopedia to szeroka specjalizacja medycyny. Raczej rzadko gabinet ortopedyczny znajdziemy w lokalnych przychodniach, prędzej w dużych miastach, jak chociażby Kraków. Pierwsze skojarzenia z ortopedą mogą odnosić się do urazów kolan, czy kręgosłupa, fizjoterapii, czy operacji. Ale ortopedia to o wiele więcej niż to. Jest to, oczywiście, dziedzina ściśle związana z traumatologią, czyli chirurgią urazową, ale ortopeda może pomóc w wielu innych przypadkach, zarówno pacjentom dorosłym, jak i dzieciom. Ortopeda specjalizuje się bowiem w całym układzie ruchu. Diagnozuje i leczy kręgosłup, układ kostny, ale także stawy, czy więzadła. Zależnie od wieku udamy się do ortopedy w innym celu. Czym zatem zajmuje się ortopeda dziecięcy, a czym ortopeda dorosłych?

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?
Zacznijmy od ortopedii dziecięcej. Do ortopedy dziecięcego należy zgłosić się już w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Lekarz w czasie wizyty sprawdzi, czy noworodek nie cierpi na wrodzone wady rozwojowe. Mogą to być na przykład wady kręgosłupa, czy deformacje kończyn. W okresie niemowlęctwa wskazane są także wizyty kontrolne, dzięki czemu lekarz będzie mógł stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy jego układ kostny i cały układ ruchowy jest w porządku.

W późniejszych latach dzieci mogą trafić do ortopedy z problemami z postawą, na przykład ze skoliozą. Innym częstym powodem wizyt u ortopedy dziecięcego może być płaskostopie. Ortopeda dziecięcy przeprowadzi badania i zaleci odpowiednią rehabilitację, bądź fizjoterapię.

Czym zajmuje się ortopeda dorosłych?
Jeśli chodzi o ortopedę dorosłych, zajmuje się on nieco innymi schorzeniami. Sporą ich część stanowią stany pourazowe. Do ortopedy należy się wybrać w przypadku złamania kości, skręcenia, czy zwichnięcia stawu. Poważniejsze urazy mogą wymagać interwencji chirurgicznej. Ortopeda pomoże także skoordynować rehabilitację, dobrać odpowiednie kule, balkonik, czy wózek inwalidzki, a nawet protezę kończyny, jeśli takowa będzie potrzebna.

Do ortopedy można wybrać się także z problemami z kręgosłupem. Ból, czy problemy z poruszaniem się, to objawy, które powinny nas zaniepokoić i mogą być podstawą do wizyty u ortopedy. Lekarz przeprowadzi wywiad, by poznać wszystkie objawy, może także zlecić specjalistyczne badania, na przykład rezonans magnetyczny. W niektórych przypadkach na objawy pomogą leki, w innych konieczna będzie fizjoterapia, a może nawet interwencja chirurgiczna. Dobry ortopeda od kolan, czy kręgosłupa zleci najlepszą możliwą terapię, która pomoże pacjentowi.

Jak dostać się do ortopedy?
Ortopeda nie jest lekarzem pierwszego kontaktu. Aby dostać się na wizytę u ortopedy, konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Najpierw więc należy udać się na wizytę do lokalnego ośrodka zdrowia lub na teleporadę, by opisać swoje objawy. Lekarz rodzinny wypisze wówczas skierowanie do ortopedy. Niestety, obecnie czas oczekiwania do ortopedy na NFZ wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Istnieje też możliwość pójścia do ortopedy prywatnie. Jest to o wiele kosztowniejsze rozwiązanie, ale jeśli objawy są bardzo silne, a ból, czy trudności w poruszaniu się za bardzo utrudniają nam życie codzienne, może się okazać, że nie możemy czekać, a pomóc może tylko lekarz ortopeda. W Krakowie, Warszawie, czy innych dużych miastach istnieją liczne kliniki, w których pacjenta przyjąć może lekarz ortopeda prywatnie.