Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-01-12 20:48:30 przez Czas2012

Pompa głębinowa – jaką kupić, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem?

Spis treści: Najważniejsze są parametry robocze pompy; Celuj w pompę średniej klasy, ale znanego producenta; Wystrzegaj się „chińczyków”; Zdaj się na fachowe doradztwo.

Zakup pompy głębinowej należy bardzo dokładnie przemyśleć. Nie jest to rzecz, po którą idzie się do pierwszego-lepszego sklepu i bierze to, co akurat jest w promocji. Jeśli pompa ma stanowić serce instalacji wodociągowej na potrzeby domu jednorodzinnego, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa, to do jej wyboru trzeba się przyłożyć. Czy ograniczony budżet skazuje na zakup słabej pompy? Niekoniecznie. W naszym artykule podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze pompy głębinowej, gdy nie stać Cię na model z najwyższej półki.

Najważniejsze są parametry robocze pompy

Zacznijmy od tego, że szczególnie ograniczony budżet trzeba wykorzystać z głową. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, jakiej pompy głębinowej potrzebujesz. Zmierz wydajność swojej studni i pod tym kątem dopasuj wydajność pompy (obie wartości powinny być zbliżone). Zastanów się też, do czego ta pompa ma być wykorzystywana – czy tylko do zaopatrywania w wodę gospodarstwa domowego, czy może do podlewania ogródka?

To, że masz niewielki budżet nie oznacza, że musisz zdecydować się na byle jaką pompę. Nawet na niskiej półce cenowej da się znaleźć sensowne urządzenia o solidnych parametrach roboczych, które będą wystarczające na Twoje potrzeby.

Specjalista doradza: „Wiele osób niemających doświadczenia w doborze pomp głębinowych wychodzi z założenia, że najważniejszym kryterium jest moc silnika. Można się spotkać z opinią, że „do podlewania ogrodu, to minimum 1,5 kW”, a „do domu wystarczy 0,9 kW”. To oczywiście zbyt daleko idące uproszczenie. Moc silnika jest ważna, natomiast nie determinuje tego, czy dana pompa może być zastosowana w konkretnej instalacji.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/jak-poprawnie-dobrac-pompe-glebinowa-wystrzegaj-sie-tych-4-bledow.html

Celuj w pompę średniej klasy, ale znanego producenta

Ograniczony budżet także powinien pozwolić na zakup solidnej pompy, na przykład polskiego producenta. W cenie do około 1000 złotych spokojnie da się znaleźć pompę głębinową zaspokajającą potrzeby większości gospodarstw domowych – szczególną uwagę radzimy tutaj zwrócić na urządzenia firmy Hydro-Vacuum czy Omnigena.

Dodatkową zaletą zakupu pompy cenionego producenta jest fakt, iż nie powinno być problemów z dostępnością części zamiennych, a przede wszystkim z realizacją gwarancji – nawet w systemie door-to-door.

Musisz to wiedzieć: „Praktycznie wiadomo, że im większe różnice w parametrycznym niedostosowaniu agregatu pompowego do parametrów układu, tym większa stała strata energii w eksploatacji i większa możliwość wcześniejszego wystąpienia następnej awarii – tzw. pętla niezawodności.” Źródło: http://softspm.pl/dataknowledge/20180810feanalizaniezawodnosci.pdf

Wystrzegaj się „chińczyków”

Wiele osób rozpoczyna poszukiwania pompy głębinowej od zajrzenia na popularny portal aukcyjny. I tutaj miłe zaskoczenie: za 200-300 złotych można kupić sensownie wyglądające urządzenie, rzekomo renomowanego producenta, o wręcz niebotycznych parametrach roboczych. Gdzie jest haczyk? Jest ich całe mnóstwo.

Najtańsze pompy o podejrzanie dobrej wydajności to zwykłe „chińczyki” – różnią się tylko nazwą producenta, która jest wymyślana na poczekaniu. Często są to perfidne podróbki europejskich pomp. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to, co obiecuje opis produktu, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

W realnych warunkach użytkowych nie zgadza się nic: ani wydajność, ani wysokość podnoszenia. Tanie pompy z Dalekiego Wschodu są nietrwałe, a wręcz mogą stanowić zagrożenie dla instalacji elektrycznej.

Zanim skusisz się na zakup takiej pompy, to pomyśl, co zrobisz w momencie, gdy urządzenie nagle odmówi posłuszeństwa, a będzie akurat sobotni wieczór? Czy wytrzymasz bez wody do następnego tygodnia? Czy naprawdę chcesz kilkakrotnie wydawać pieniądze na demontaż i montaż pompy? Czy liczysz na to, że producent „no name” faktycznie uzna roszczenie gwarancyjne?

Po odpowiedzeniu sobie na te pytania szybko dojdziesz do wniosku, że nie jest to kierunek, w którym warto podążać.

Eksperci informują: „Czytając parametry podane przez sprzedawcę bierz na nie dużą poprawkę. Zwykle są wzięte z sufitu i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Nie licz na to, że pompa za 300 złotych zapewni taką samą wydajność jak markowy model za pięciokrotność tej ceny.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/chinska-pompa-glebinowa-z-allegro-co-moze-pojsc-nie-tak,14300

Zdaj się na fachowe doradztwo

To najlepsza wskazówka, jakiej można udzielić osobie szukającej pompy głębinowej, ale dysponującej mocno ograniczonym budżetem. Skoro nie stać Cię na pompę z najwyższej półki, to nie masz również pieniędzy na to, aby wymienić urządzenie np. po pół roku użytkowania. Nie możesz sobie również pozwolić na zakup pompy, która po prostu nie spełni Twoich oczekiwań.

Dlatego dobrze radzimy: skorzystaj z pomocy specjalisty, który wiedząc, jaki masz budżet, znając parametry Twojego źródła i mając informację na temat przeznaczenia pompy, z pewnością dobierze odpowiednie urządzenie, z którego będziesz zadowolony.

Z takiej pomocy, najczęściej zupełnie bezpłatnie, można skorzystać w dobrych sklepach z pompami głębinowymi, również internetowych.

Artykuł partnera