Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2019-06-09 10:55:46 przez system

Praca w Krakowie - co studiować by dobrze zarabiać?

Gwałtowny rozwój technologiczny sprawia, że szeroko pojęty rynek pracy jest bardzo dynamiczny, gdyż zapotrzebowanie na różne rodzaje wiedzy i umiejętności ulega ciągłym zmianom. Co zatem warto wiedzieć na temat krakowskiego rynku pracy w przypadku, gdy interesuje nas praca połączona ze studiami?

Poszukiwanie pracy to zadanie niełatwe i stresujące, zwłaszcza gdy przy doborze ofert bierzemy pod uwagę jednoczesne studiowanie. Można sobie je jednak uprościć, nabywając wiedzę na temat zapotrzebowania na określone zawody, umiejętności lub wiedzę. Jak zatem przedstawia się sytuacja na studenckiego rynku pracy w Krakowie?

Kogo potrzebuje rynek pracy?

Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w konkretnych dziedzinach — szczególnie dużymi możliwościami wyboru miejsca pracy mogą pochwalić się eksperci w dziedzinie IT. Dotyczy to zwłaszcza Krakowa, gdyż firmy operujące w tej branży bardzo chętnie inwestują w swoje projekty właśnie w tym mieście. Tamtejszy rynek ma również spore zapotrzebowanie na specjalistów z takich dziedzin jak gastronomia, medycyna i produkcja (https://www.pociagdokariery.pl/barometr-zawodow?district=7).

Zarobki w Krakowie

Podobnie jak w innych rejonach Polski, pod względem zarobków na szczycie znajdują się eksperci od IT – w 2018 średnia ich płaca wynosiła aż 8,9 tys. złotych miesięcznie. Na jakie zarobki natomiast mogą liczyć studenci, którzy akurat nie mają wykształcenia w tej dziedzinie? Według badań rynkowych, przeciętna płaca za godzinę pracy studenta wynosi 13,75 zł netto. W skali miesiąca przekłada się to na średni zarobek wynoszący 1664,35 zł.

Jak znaleźć pracę w Krakowie?

Czasy wyszukiwania ogłoszeń w gazetach odeszły bezpowrotnie do lamusa. Obecnie jedną z najbardziej popularnych metod jest znajdywanie ofert za pomocą wyspecjalizowanych wyszukiwarek. Za przykład może tu posłużyć portal Aplikuj.pl. pozwalający przeglądać oferty zarówno pod kątem zawodów, jak też oczekiwanych zarobków i formy umowy. Ten popularny portal rozszerza działalność, ułatwiając znalezienie pracy studentom również w tym mieście.

W Krakowie nie brakuje różnych ofert pracy, zwłaszcza w branży IT, technicznej oraz medycznej. Dzięki narzędziom takim jak Aplikuj.pl łatwo można znaleźć je poprzez Internet.