Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-02-21 14:12:46 przez Czas2012

Sadzonki pomidorów. Rozsady do gruntu, szklarni i doniczek.

Sadź zdrowe rośliny

Jak dobrze wybrać rozsady? Sprawdzaj ogłoszenia i kupuj u doświadczonych producentów. Sadzonki pomidorów do gruntu, szklarni i doniczek

Malinowe, cherry, żółte i pomarańczowe. Odmian pomidorów nie da się zliczyć i wiesz, co jest najlepsze? Że co roku możesz uprawiać zupełnie nowe, takie których nie próbowałeś i nie masz szansy spróbować, na próżno szukać ich w osiedlowym sklepie lub hipermarkecie. Sadzonki pomidorów dają Ci wolność wyboru - sam decydujesz, co w tym sezonie będziesz jeść i z których owoców ukręcisz passatę.

Zdrowa rozsada czyli jaka? Wybierz pełnowartościowe produkty

Długie i wiotkie pędy? Zrezygnuj z takiej sadzonki. Porządny zdrowy krzak wyrośnie tylko z krępej rozsady. Im głębszy odcień zielonych liści, tym lepiej to świadczy o ich sile. Długość pędów wcale nie świadczy o tym, że sadzonka jest mocna. To ważna informacja, bo zwłaszcza początkującym ogrodnikom wydaje się, że im wyższa roślina, tym lepsza. Również cena nie jest wyznacznikiem - nie raz spotkasz słabe rozsady, za które producent życzy sobie pieniądze jak za porządny, odchowany krzak.

Przygotuj ogród pod uprawę, żeby nie zmarnować sadzonek pomidorów

Zdobyłeś piękne rozsady? To teraz zrób wszystko, żeby przyjęły się w ziemi i nie straciły kondycji. Zasil glebę azotem, fosforem i potasem. Najlepiej już jesienią, ale jeśli wówczas jeszcze nie myślałeś, że staniesz się szalonym ogrodnikiem, możesz zrobić to na początku marca. Przekop podłoże, żeby składniki się wymieszały i wniknęły w całą jego strukturę. Dzięki temu korzenie sadzonek już od pierwszej chwili zaczną czerpać dobroczynne substancje i rozprowadzać je po całej roślinie. 

Zanim zaczniesz sadzić do gruntu, sprawdź prognozę długoterminową

Najbardziej podstępnym przeciwnikiem sadzonek pomidorów są wiosenne przymrozki. Dlatego nawet nie próbuj umieszczać ich w gruncie przed zimną Zośką. W szklarni możesz posadzić je trochę wcześniej, ale z uprawą balkonową, tarasową i gruntową wstrzymaj się do drugiej połowy maja, a nawet końca tego miesiąca. Cierpliwie przeczekaj napływ polarnego powietrza, które zdolne jest zabić młode rośliny. I dopiero kiedy słupki rtęci systematycznie zaczną wędrować w górę, umieść sadzonki pomidorów w ziemi. 

Hartowanie - zwiększ możliwości temperaturowe sadzonek

Rozsady możesz kupować już od końca kwietnia i warto to zrobić jak najwcześniej. Przez miesiąc przechowasz je w domu, a w cieplejsze dni zaczniesz hartować, wystawiając najpierw na krócej, a potem dłużej przy otwartym oknie, na balkonie czy wreszcie w zacisznym miejscu w ogrodzie. Kiedy już maksymalnie wydłużysz czas dziennego hartowania, pamiętaj, żeby zabierać je na noc do domu. Z przymrozkami nie ma żartów, a skoro poświęciłeś czas, żeby przygotować ogród i wybrałeś najdorodniejsze sadzonki, to szkoda byłoby je stracić przez niefrasobliwość.

O tym pamiętaj w uprawie pomidorów

Słońce, woda i cisza. To trzej muszkieterowie stojący na straży odpowiedzialnej opieki nad krzaczkami. To owoce ciepłolubne, więc im więcej promieni słonecznych dociera do nich, tym zdrowiej rosną i piękniej się wybarwiają. Przepadają za wodą, dlatego podlewaj je systematycznie, ale tylko tuż przy korzeniu. Lejąc po liściach, wyrządzisz im więcej szkody niż pożytku. Koniecznie osłoń stanowisko przed podmuchami wiatru. Niestabilne warunki mogą przyczynić się do zmarnowania potencjału uprawy, bo pomidory nie będą tak obficie owocować, jak wówczas, kiedy są chronione z każdej strony. Zrób płotek z niepotrzebnych materiałów, folii lub użyj maty plecionkowej. Wykorzystaj kawał muru czy ścianę domu - cokolwiek, co zapewni pomidorom spokój. Identyczne warunki musisz zapewnić na balkonie i tarasie. Z kolei w szklarni cyrkulacja powietrza jest więcej niż pożądana, dlatego jak najczęściej zostawiaj otwarte wejście do niej.

Bezpieczna wysyłka w najdalszy zakątek Polski - gwarancja jakości sadzonek

Na nic zdrowie i piękno gotowych rozsad, jeśli zostaną uszkodzone w transporcie. Z połamanych roślin nic dobrego nie będzie. Dlatego wybieraj firmy, które wysyłają swoje sadzonki w pancernych kartonach przystosowanych specjalnie do przewozu niewielkich doniczek z wrażliwą zawartością. Tak robi Niezłe Ziółko, polski producent rozsad nie tylko pomidorów, ale także dyni, cukinii, ogórków, truskawek, poziomek i - nie inaczej - ziół.

Masz pewność, że Twoje zamówienie przyjedzie w całości, bo firma samodzielnie zaprojektowała pudełka. A nawet jeśli któraś roślina podczas jazdy nieszczęśliwie się przewróci, błyskawicznie dostaniesz nową w zamian.