Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2016-05-31 08:03:03 przez system

Ubezpieczenia za granicą

Czas wypoczynku jest czymś, na co wszyscy czekają z niecierpliwością. Towarzyszą mu liczne podróże, często te zagraniczne. Współcześnie więcej Polaków decyduje się na dalekie wyprawy swoimi samochodami osobowymi. Przed wyjazdem warto jednak zatroszczyć się o bezpieczny dojazd do celu, by uniknąć stresu w trakcie podróży. Jak więc można się zabezpieczyć na wypadek kolizji za granicą?

Przede wszystkim przed wyjazdem do innych krajów należy zapoznać się z obowiązującym tam prawem i stosować się do niego. Mimo to ryzyko wypadku ciągle występuje. By rozwiązać ten problem towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły polisy, które pomogą Ci czuć się bezpieczniej. Polskie ubezpieczenie OC działa również w większość krajów europejskich. Jeśli więc wybierasz się do któregoś z państw Unii Europejskiej, nie musisz martwić się o ubezpieczenie, gdyż to obowiązkowe na terenie Polski jest tam respektowane. Na podstawie OC możesz również bez problemu podróżować po Andorze, Norwegii, czy Serbii. Z kolei działanie ubezpieczenia AC zależne jest od podpisanej umowy. Najczęściej jednak występuje w wariancie rozszerzonym i obejmuje podróże po całej Europie. Wybierając owe ubezpieczenie z myślą o wyjazdach zagranicznych warto sprawdzić ofertę poszczególnych firm na portalu rankineo.pl. Wśród tych bardziej znanych najdziesz oferty między innymi:

 • Proama,
 • Ergo Hestia,
 • PZM TU S.A.,
 • Uniqa,
 • Warta S.A.,
 • Benefia TU S.A.,
 • mBank,
 • Compensa,
 • Liberty Direct,
 • MTU,
 • Gothaer,
 • HDI Asekuracja,
 • Allianz,
 • Link 4,
 • Generali,
 • InterRisk,
 • AXA DIRECT

W razie wypadku, gdy uszkodzenie samochodu nie wyklucza dalszej jazdy, trzeba udokumentować zdarzenie i powiadomić ubezpieczyciela. Szkody przeważnie mają być naprawiane dopiero po przyjeździe do Polski. Jeśli jednak pojazd nie nadaje się do użycia, można naprawić samochód, ale towarzystwa ubezpieczeniowe podają dokładną kwotę, do której wypłacą odszkodowanie. Warto więc zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy. Ponadto, przed samym podpisaniem umowy, warto zastanowić się czy w okresie jej trwania, będziemy podróżować. Ubezpieczenie się od wypadków zagranicą na okres samego wyjazdu, np. dwóch tygodni, może być trudne, a w przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych wręcz niemożliwe.

Jeśli postanowisz odwiedzić takie kraje jak: Albania, Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja czy Ukraina, konieczne będzie posiadanie tzw. Zielonej Karty. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który jest dowodem na posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Może się o niego starać każdy posiadacz polisy OC. Aby go otrzymać, należy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadasz polisę. W zależności od tego, gdzie jesteśmy ubezpieczeni, koszt wydania tego dokumentu będzie różny. Najczęściej nie przekracza trzystu złotych. Niektóre towarzystwa oferują jego wydanie za darmo, jeśli to u nich posiadamy swoje obowiązkowe ubezpieczenie. Okres ważności karty zaczyna się od 15 dni, a kończy maksymalnie po roku. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie to pokrywa koszty naprawy szkód, wyrządzonych przez Ciebie innym użytkownikom ruchu.

Może się zdarzyć, że nie zdążysz wykupić Zielonej Karty, bądź po prostu zapomnisz. Wtedy pozostaje Ci kupno ubezpieczenia granicznego. Jest to polisa krótkotrwała, obejmująca okres 15 lub 30 dni. Będzie ono potrzebne m.in. przy wjeździe do Kosowa. Tam nie zadziała nawet Zielona Karta. Polisa ta działa tak jak OC – pokrywa koszty napraw poniesionych przez poszkodowanych z Twojej winy. Można ją zakupić w specjalnych, całodobowych budkach położonych najczęściej przy granicy z odprawą celną. Jej cena różni się w zależności od państwa, do którego jedziesz. Możesz je sprawdzić korzystając z danych upublicznionych przez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Wyjeżdżając za granicę warto zadbać o to, by losowe wydarzenia na drodze nie pokrzyżowały Ci planów udanego urlopu. Pomocne ku temu mogą być branżowe artykuły, na przykład na <http://www.rankineo.pl/kat/artykuly-i-analizy/>. Brak ubezpieczenia za granicą może wiązać się z dużymi kosztami w razie wypadku, oraz koniecznością przyjęcia mandatu za brak posiadania tej polisy. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu, nie będziesz musiał wydać pieniędzy, które przeznaczyłeś na wakacyjne atrakcje.