Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2023-08-31 17:54:48 przez Czas2012

Właściwy klej do wełny mineralnej

Jakie cechy powinien posiadać odpowiedni klej do izolacji termicznej?

Przed Tobą prace termoizolacyjne? Zależy Ci, żeby przebiegły szybko i sprawnie? Zadbaj o sprawny postęp prac budowlanych i stwórz trwałą izolację cieplną. Zanim wybierzesz odpowiedni klej do wełny mineralnej, sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Klej do wełny mineralnej - charakterystyka

Kleje do wełny mineralnej to suche mieszaniny, w których głównym składnikiem jest cement. Do cementu dodawane są różne domieszki, takie jak polimerowe substancje (metyloceluloza i proszek redyspergowalny) i włókna celulozowe.

Zwiększają one elastyczność kleju, poprawiają jego przyczepność i odporność na warunki atmosferyczne (w tym niskie temperatury), czyniąc go bardziej trwałym. Warto zaznaczyć, że im więcej polimerów zawiera dany klej, tym jest on bardziej skuteczny, choć zazwyczaj również droższy.

Kleje stosuje się do do mocowania płyt, mat i rolek izolacyjnych z wełny mineralnej na różnych podłożach, takich jak tynk cementowy, tynk cementowo-wapienny, beton, cegły i pustaki.

Plastyczna konsystencja i wysoka paroprzepuszczalność klejów odpowiada właściwościom elastycznej i oddychającej wełny mineralnej. Ponadto kleje odporne są na uszkodzenia mechaniczne i działanie warunków atmosferycznych.

Klej do zatapiania siatki na wełnie - dlaczego jest niezbędny?

Klej do zatapiania siatki sprawia, że ściśle przylega ona do warstwy izolacyjnej. Siatka wzmacnia przyczepność tynku i chroni wełnę izolacyjną przed skurczami i rozkurczami termicznymi wywołanymi promieniowaniem słonecznym i zmianami temperatury. Klej, taki jak Weber Uni, pozwoli Ci ukształtować gładką powierzchnię, na którą o wiele łatwiej nałożyć tynk.

Klej do wełny mineralnej - najważniejsze cechy

Do wełny mineralnej należy używać klejów, które dostosowane są do specyfiki tego materiału. Włóknista struktura, duża waga i skład to główne parametry, z którymi klej musi sobie poradzić, by zapewnić trwałość izolacji. Na rynku istnieją produkty wielozadaniowe, które nie tylko mocują warstwy izolacji z wełny mineralnej, ale nadają się także do montażu profili dylatacyjnych i elementów architektonicznych, takich jak parapety.

Takie właściwości ma np. uniwersalny klej Weber KS143, który wykorzystasz do różnych prac budowlanych, w tym przyklejania styropianu. Jeśli planujesz generalny remont lub wykańczasz dom, zastosujesz jeden środek do różnych celów.

Przyklejanie płyt z wełny mineralnej - sprawdź producenta

Przed zakupem kleju zaleca się sprawdzenie, czy produkt posiada certyfikat Europejskiej Aprobaty Technicznej ETAG lub Krajowej Oceny Technicznej. W ten sposób upewnisz się, że środek został stworzony z uwzględnieniem obowiązujących norm i przepisów podczas produkcji kleju, a także przeprowadził niezbędne badania dotyczące składu i trwałości.

Instytucje te regularnie kontrolują laboratoria zakładowe i co roku przeprowadzają audyt, podczas którego weryfikują skład i jakość produktów. 

Kleje do systemu ociepleń - izolacja elewacji, dachu i podłogi

Właściwy klej do wełny mineralnej gwarantuje stabilność i skuteczność izolacji termicznej na ścianach elewacyjnych, dachach, poddaszach i podłogach. U producenta chemii budowlanej Weber dostępne są zaprawy, dzięki którym szybko i sprawnie przeprowadzisz termomodernizację domu i zapomnisz o remontach na długi czas.

Materiał prasowy