Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2017-06-21 06:33:52 przez system

Wybierasz odzież rajdową? O tych 3 rzeczach powinieneś pamiętać

<pre style="color: #000000;"><span style="font-size: small;"> </span></pre> <h3 style="color: #000000;"><span style="font-family: arial,helvetica,sans-serif;"><strong> </strong></span></h3>

Niezależnie od tego, czy startujesz w profesjonalnych, czy po prostu amatorskich rajdach, zapewne wiesz, jak istotną rolę ogrywa w tym sporcie odzież zawodnika. Odpowiednio dobrany kombinezon, rękawice, czy bielizna to nie tylko kwestia Twojego komfortu, ale przede wszystkim zdrowia, bezpieczeństwa, a nawet życia.

Czym kierować się w wyborze odzieży rajdowej i o czym pamiętać szczególnie podczas zakupu – podpowiadamy.

Po pierwsze, nie traktuj kombinezonu jedynie jako dodatku

W imprezach o charakterze amatorskim, to kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia zawodnika. Kombinezon już niekoniecznie. Wielu zawodników podchodzi zatem do kwestii rajdowej odzieży z pewnym lekceważeniem, a jak się okazuje to poważny błąd. Kombinezony są istotną częścią KAŻDEGO rajdowego zestawu, niezależnie od charakteru wyścigów. Twój kombinezon będzie Cię chronił nie tylko przed brudem, smarem, czy olejem, ale przede wszystkim przed groźnymi następstwami wypadków podczas rajdu. Zakup kombinezonu jest oczywiście pewnym wydatkiem, ale w kwestii zdrowia i życia po prostu nie ma kompromisów. Warto znaleźć sklep ze specjalistycznym asortymentem jak ten <https://inter-rally.pl/>. Wybór jest spory, więc istnieje duża szansa, że znajdziesz dla siebie idealny kombinezon.

Po drugie, kupując kombinezon, zwróć uwagę na dwa podstawowe parametry

Gramatura oraz ilość warstw użytego materiału decydują o tym, jakiej klasy jest dany kombinezon. Im wyższe parametry dotyczące warstw materiału opisują kombinezon, tym lepiej. W przypadku kombinezonów z homologacją, konieczne jest występowanie przynajmniej 2 warstw. Z kolei w zakresie gramatury, określającej ile waży 1 metr kwadratowy materiału, istotne jest, aby parametry były jak najniższe. Tylko w takiej bowiem sytuacji noszenie kombinezonu nie będzie dla Ciebie dyskomfortem. Odzież o niskiej gramaturze jest także wygodniejsza w użytkowaniu i nie krępuje ruchów, co ma kluczowe wręcz znaczenie podczas każdego startu.

Po trzecie, bielizna rajdowa jest równie ważna, co kombinezon

Dlatego wybierając odzież rajdową, pamiętaj także o tej części ubrania. Odpowiednio dobrana bielizna zapewni Ci komfort noszenia kombinezonu oraz zapobiegnie jego przepoceniu. Tutaj przydadzą się kalesony, golf i balaklawa. Jaka bielizna będzie odpowiednia na rajd? Z pewnością ta, która jest profesjonalnie przeznaczona do tego właśnie celu – zapewniająca ciału dostęp powietrza, niekrępująca ruchów, odporna na ogień, czasem także chłodząca ciało (przydatne podczas upału!) oraz przeciwbakteryjna.