Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2019-11-15 21:27:54 przez Czas2012

Zasłony w pasy - do jakich wnętrz pasują?

Pasy to bardzo modny w obecnym sezonie motyw. Wykorzystuje się go nie tylko na ubraniach, ale też w dekoracjach wnętrz. Podpowiadamy, jak dobrać zasłony w pasy.

Zasłony w pasy – pasy pionowe czy poziome
Pasy to nie tylko dekoracja. To także sposób na ożywienie lub uspokojenie wnętrza i optyczną zabawę proporcjami. Decydując się na zasłony w pasy, warto się zastanowić, co chcemy osiągnąć.

Zasłony w pasy pionowe dobrze sprawdzą się we wnętrzach niskich, które trzeba optycznie podnieść. Z kolei pasy poziome wizualnie poszerzają wnętrza i sprawiają, że nawet mały pokój może wydać się większy. Jeśli zależy nam na dynamice, wybierzmy pasy w mocnych, kontrastowych kolorach (nie poleca się tego rozwiązania w małych pokojach). Relaksowi lepiej sprzyjają zasłony w delikatnych, pastelowych barwach.

Zasłony w pasy – pasy szerokie czy wąskie
Tu także dużo zależy od efektu, jakiego oczekujemy. Drobne pasy, poziome, jak i pionowe, bardzo ożywiają wnętrze. Doskonale sprawdzą się w kuchni, pokoju dziecinnym. Salonie. Z kolei szerokie pasy to powiew ładu, harmonii, doskonałych proporcji, szczególnie gdy są rozmieszczone w równych odstępach. Zasłony w szerokie pasy dobrze sprawdzą się w sypialni, gabinecie, ale też salonie, jeśli jest nieduży, lub jeśli chcemy stworzyć miejsce, w którym nie tylko prowadzimy życie towarzyskie, ale też odpoczywamy.

Kolory pasów nie powinny być dobierane w oderwaniu od reszty aranżacji wnętrza. Często stosowanym efektem jest powielenie na zasłonach jednego z kolorów ścian, jednak nie jest to regułą.

Zasłony w pasy – do jakich wnętrz
Zasłony w pasy można wykorzystać we wnętrzach w różnych stylach. Kluczem jest kolor, rozmieszczenie pasów i ich szerokość. We wnętrzach lubujących się w harmonii lepiej sprawdzą się zasłony w szerokie pasy. Takie zasłony pokocha styl skandynawski, industrialny czy glamour. Przy czym o ile w dwóch pierwszych niemal obowiązkowo jednym z kolorów powinna być biel, to już w glamour można sięgnąć po ciemniejsze barwy.

Styl boho czy urban jungle nie są tak surowe i precyzyjne. Tu doskonale będą pasowały zasłony w drobne, niekoniecznie równomiernie rozmieszczone paseczki. W stylu urban jungle kolorystyka powinna nawiązywać do natury. Boho jako artystyczny nieład jest dość liberalne, jednak w bieżącym sezonie mocno stawia na biel i odcienie beżu. Jeśli wybierzemy bardziej kolorową wersję boho, też nie będzie niemodnie. Boho ma to do siebie, że zawsze jest na czasie.

Zasłony w pasy – jak dobrać dodatki
Spójnie urządzone wnętrze to takie, w którym wszystkie dodatki do siebie pasują. Jednak nie oznacza to, że wieszając zasłony w pasy, musimy w podobnym tonie urządzić cały pokój. Taka aranżacja byłaby męcząca dla oczu. Ważne natomiast, by dodatki były kolorystycznie powiązane z zasłonami. Można sięgnąć po poszewki na poduszki uszyte z tej samej tkaniny, co zasłony. Także pasiasta kanapa ładnie skomponuje się z dekoracją okna. Jednak dywan w pasy to może być trochę za dużo.

Z mniejszych rzeczy warto zwrócić uwagę na ramki na zdjęcia, szkatułki, a także dekoracje naścienne: grafiki, plakaty, fototapety.