Kategoria: Archiwum
Opublikowano: 2015-06-09 18:52:15 przez system

Diecezja tarnowska żegna obraz „Jezu ufam Tobie”

W diecezji tarnowskiej kończy się peregrynacja obrazu „Jezu ufam Tobie” oraz relikwii św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Uroczystości, na które zaproszeni są wszyscy diecezjanie, odbędą się w sobotę, 13 czerwca w kościele bł. Karoliny w Tarnowie.

Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona o godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity katowickiego, abp. Wiktora Skworca, który jeszcze jako biskup tarnowski podjął starania o przeprowadzenie peregrynacji. Dziękczynną Eucharystię za dar peregrynacji będą koncelebrować: biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Swoją obecność na uroczystości zapowiedzieli także m.in. bp Jan Zając - z archidiecezji krakowskiej, biskup kielecki Jan Piotrowski, abp Henryk Nowacki - nuncjusz apostolski w krajach Skandynawskich i abp Stanisław Budzik - metropolita lubelski.

O godz. 10.00 będzie sprawowane nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, które poprzedzi Eucharystię. Złoży się na nie Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz fragmenty z Dzienniczka św. siostry Faustyny, a także słowa św. Jana Pawła II.

W liście pasterskim biskup tarnowski Andrzej Jeż życzy swoim diecezjanom, aby kończąca się peregrynacja obrazu „Jezu ufam Tobie”, pozostawiła w ich życiu trwałe i obfite owoce. Ordynariusz diecezji zachęca też, by wszyscy starali się wnosić w otaczający świat ogień Bożego Miłosierdzia. Bp Jeż pisze też w liście o owocach peregrynacji. „Widać je w licznych spowiedziach, nawróceniach, w ożywieniu religijnym wiernych, w uczynkach miłosierdzia, w dążeniu do pojednania i zgody w rodzinach, a także w chęci pogłębiania wiary i pobożności związanej z kultem Bożego Miłosierdzia” - czytamy w dokumencie.

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętej siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II trwała w diecezji tarnowskiej prawie dwa lata. W tym czasie obraz odwiedził wszystkie parafie, a także m.in. szpitale, zgromadzenia zakonne i seminarium. Konkretne owoce nawiedzania to m.in. rozpoczęcie w niektórych wspólnotach nabożeństw do Bożego Miłosierdzia. W parafiach powstały też Koła Koronkowe dzieci, młodzieży i dorosłych. Widocznym znakiem są kaplice Bożego Miłosierdzia.

Bp Andrzej Jeż zachęca aby owocem peregrynacji były uczynki miłosierdzia oraz wskazuje, że istotnym elementem kształtowania w sobie postawy miłosierdzia jest „miłowanie prawdą”, czyli słowa wypowiadane o drugim człowieku.

„Trzeba ciągle przypominać o odpowiedzialności za wypowiadane słowa i za kształtowanie kultury języka, który coraz bardziej zaśmiecany jest przez wulgaryzmy, a także coraz częściej – bez uprzedniego dociekania prawdy – staje się narzędziem boleśnie raniącym drugiego człowieka. Nawet różniąc się między sobą światopoglądem, sposobem postrzegania spraw, trzeba umieć zachować godność człowieka szlachetnego i okazać szacunek drugim” - dodaje.

Zakończenie peregrynacji w diecezji tarnowskiej będzie bardzo uroczyste - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

„Chcemy jako wspólnota diecezjalna wyrazić wdzięczność Chrystusowi Miłosiernemu za to, co się dokonało w diecezji i prosić o miłosierdzie na dalsze lata” - dodaje.

Po Mszy św. rozpocznie się obrzęd pożegnania obrazu pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Biskup Tarnowski wypowie słowa aktu wdzięczności i zawierzenia diecezji Jezusowi Miłosiernemu. Zostanie też odśpiewany hymn „Te Deum”. Następnie strażacy zaniosą obraz na środek kościoła i podniosą go do góry. Wtedy zabrzmią fanfary. Na zewnątrz kościoła będzie już czekał na obraz samochód - kaplica. Przynajmniej do autostrady, obrazowi będzie towarzyszyła eskorta policji. Po prawie dwóch latach peregrynacji w diecezji tarnowskiej, obraz wróci do sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach.

Organizatorzy uroczystości proszą, aby pielgrzymi starali się przybyć do kościoła przed godz. 10.00. Autokary z uczestnikami uroczystości będą parkować na Alei Jana Pawła II od Ronda Reagana w kierunku autostrady.

Osoby poruszające się samochodami osobowymi będą mogły zostawić samochody na parkingu północnym (za kościołem) i przy sąsiadujących ulicach. Znakiem rozpoznawczym uczestników uroczystości ma być wizerunek Jezusa Miłosiernego umieszczony na przedniej szybie pojazdu. Przy parkowaniu należy bezwzględnie podporządkowywać się służbom porządkowym - proszą organizatorzy. Informują też, że nikt nie będzie mógł wyjechać z parkingu przykościelnego przed odjazdem samochodu-kaplicy z obrazem i relikwiami.

Uroczystość będzie transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Będzie również transmisja internetowa (video) na stronie diecezjalnej www.diecezja.tarnow.pl.