Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-09-07 16:41:02 przez system

125 inauguracja roku szkolnego w „Mechaniku”

Blisko 1400 uczniów i uczennic uczestniczyło w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego największej bocheńskiej szkoły. Było to po raz 125 od 1890 roku, kiedy to utworzono Szkołę Uzupełniającą Przemysłową, której tradycje kontynuuje Zespół Szkół nr 1.

Obejmujący od 1 września obowiązki dyrektora szkoły Jan Balicki przedstawił nowych nauczycieli i kierownictwo oraz nawiązał w swoim wystąpieniu do początków szkoły.

  • Gdyby prześledzić losy tych, którzy wtedy uczęszczali do szkoły, by uczyć się buchalteryi, rysunków wolnoręcznych i zawodowych, stylistyki przemysłowej oraz kilku innych dziwnie dziś brzmiących przedmiotów w około 20 zawodach rzemieślniczych, to okazałoby się, że poza swą pracą w wyuczonym zawodzie przyszło im walczyć o wyzwolenie kraju spod zaborów i przeciwstawiać się wichrom dwóch wojen światowych. A potem przez wiele lat odbudowywać kraj ze zniszczeń i dążyć do pełnej wolności. 125 lat to około 5 pokoleń bochnian i mieszkańców Ziemi Bocheńskiej, absolwentów szkoły, którzy przez te wszystkie lata w swoistej sztafecie pokoleń zdobywali wiedzę, pracowali, stawali do walki o wolność, swoją godność, dobro swoich rodzin, społeczności i przyszłych pokoleń Polaków. Przedstawiciele 3-4 pokoleń są tu zgromadzeni dzisiaj na placu - powiedział przedstawiając, będących już w stanie spoczynku, byłych dyrektorów szkoły Edmunda Misiaszka i Tadeusza Pietrasa oraz gości i przewodniczącą Rady Powiatu, Bernadettę Gąsiorek.

Wśród gości był także absolwent szkoły Adrian Stępień, bohater bodaj najbardziej spektakularnego sukcesu w tym roku z udziałem bochnianina. Ten zdobywca czołowych miejsc w polskich i międzynarodowych zawodach w modelarstwie lotniczym odniósł olbrzymi sukces. Został wraz z 2 kolegami zespołu AGH trzykrotnym zdobywcą srebrnego medalu podczas zawodów 76 zespołów akademickich z całego świata. Rada Pedagogiczna z tej okazji ufundowała specjalną nagrodę, którą wraz z dyplomem wręczono studentowi.