Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-01-20 21:18:41 przez eb

75 rocznica mało znanej pacyfikacji

20 stycznia 2020 r. minęło 75 lat od niemieckiej pacyfikacji wsi Buczyna i Grabina. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się wczoraj, 19 stycznia. O godz. 10:30 odbyła się Msza święta w Kościele Parafialnym w Sobolowie. Następnie o godz. 11:45 przy pomniku w Grabinie miał miejsce Apel Poległych przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gminnych w Dąbrowicy a następnie Spotkanie Pokoleń w Świetlicy w Grabinie.

Zadziwiające jak wiele jest na lokalnych portalach wzmianek o uroczystościach pod pomnikiem w Grabinie, a jak mało opisów sekwencji wydarzeń 20 stycznia 1945 roku. Próżno szukać Buczyny i Grabiny na Wikipedii pod hasłem pacyfikacje w Polsce. Natrafiliśmy tylko na jedną, krotką wzmiankę w tekście Janusza Paproty w bochenskiedzieje.pl:

*Ostatnim krwawym akordem walk na terenie naszego powiatu, było starcie 20 stycznia oddziału partyzanckiego AK pod dowództwem "Jastrzębskiego" (por. Józefa Lessera, przp. redakcji) z cofającymi się oddziałami Wermachtu na pograniczu wsi Buczyna - Grabina. Walka, która przeniosła się w obręb wsi, pochłonęła życie 5 partyzantów i 13 osób cywilnych zabitych w trakcie pacyfikacji obu miejscowości. O tym tragicznym wydarzeniu przypominają: pomnik poległych partyzantów na cmentarzu w Sobolowie oraz kamienny obelisk w Grabinie ufundowany przez Gminę Bochnia w 2005 r.” * eb