Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-09-14 14:43:22 przez system

77. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Burmistrz miasta zaprasza mieszkańców miasta i okolic do uczczenia pamięci ofiar agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystość upamiętniająca te wydarzenia odbędzie się w sobotę 17 września o godz. 17.30, pod pomnikiem Leopolda Okulickiego, gdzie po krótkiej modlitwie i okolicznościowych przemówieniach nastąpi złożenie kwiatów w hołdzie poległym.

Zbiórka uczestników uroczystości o godzinie 17.15.

77 lat temu, bez wypowiedzenia wojny, wojska sowieckie wkroczyły na tereny Polskie. Na mocy paktu Ribbentrop - Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, Związek Radziecki zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znajdzie się w stanie wojny z Polską.

17 września 1939 r. wkraczająca na ziemie Rzeczypospolitej Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie. Łącznie siły Armii Czerwonej, skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów. Sowieci dokonali wielu zbrodni, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną.