Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-11-20 16:49:22 przez system

Adam Korta nowym starostą powiatowym

<br />PiS stracił większość w Radzie Powiatu

Dzisiejsza I Sesja Rady Powiatu nowej kadencji była jak film Hitchcocka: zaczęło się od trzęsienia ziemi a potem napięcie ciągle rosło.

Zgłoszono dwie kandydatury osób z klubu PiS na stanowisko przewodniczącego Rady. Jednym, zgodnie wcześniejszymi zapowiedziami był Mariusz Zając, a drugą Bernadetta Gąsiorek. Ale radną Gosiąrek zgłosił nie kto inny tylko Ludwik Węgrzyn.

Głosowanie na przewodniczącego i wice – było tajne, wraz z urną i parawanem, za którym głosujący mógł się schować aby postawić krzyżyk przy wybranym nazwisku. Osoby z PiS demonstracyjnie nie skrywały się za parawanem, lecz skreślały swój wybór siedząc przy stole narad.

Już przy pierwszym głosowaniu na przewodniczącego okazało się, że „parawanowców”, czyli osób z innych formacji niż PiS było łącznie z Bernadettą Gąsiorek: 12 do 11 w 23 osobowej Radzie. Również wśród zastępców przewodniczącego nie znalazł się nikt z PiS. Zostali nimi Małgorzata Brzegowy z Naszej Wspólnej Sprawy i Józef Słonina z PSL.

Kiedy doszło do głosowania nad starostą bocheńskim, PiS w ogóle nie zgłosił swojego kandydata. Klub Prawa i Sprawiedliwości słusznie wydedukował, że nie ma już szans na powodzenie.

Radny Marek Rudnik zgłosił kandydaturę Adama Korty, byłego radnego miejskiego, a także dyrektora PZD za kadencji Jacka Pająka. Jego wybór był już tylko formalnością. Trzy osoby z PiS poparły tę kandydaturę (14 głosów było na tak, 9 na nie).

Znamienne, że jedną z pierwszych osób serdecznie gratulujących Adamowi Korcie był Ludwik Węgrzyn, który zaczął swą pracę starosty od... zwolnienia Adama Korty ze stanowiska dyrektora PZD pod bardzo niewiarygodnym pretekstem.

eb