Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-11-17 20:30:04 przez system

Anna Maria Wesołowska w I LO

We wtorek 17 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni odbyło się spotkanie uczniów z popularną sędzią - Anną Marią Wesołowską.

Uznanie i sympatię, będąca od 2009 roku w stanie spoczynku, sędzia zyskała głównie za sprawą emitowanego w telewizji TVN programu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Wiele osób słysząc jej nazwisko utożsamia ją z aktorką, która zagrała w niewątpliwym telewizyjnym hicie emitowanym w latach 2006 – 2011. Prawda jest jednak inna. Anna Maria Wesołowska rzeczywiście przez wiele lat decydowała o losach przestępców. - Jestem sędzią, która orzekała ponad 30 lat w sprawach karnych. Pierwszy wyrok wydałam w 1982 roku. Orzekałam głównie w sprawach polskiej mafii, przestępczości zorganizowanej. Gwoździe w kolanach, wywożenie do lasu, obcinane palce porwanym dzieciom - to moja rzeczywistość. Wydałam wiele wyroków kary dożywotniego pozbawienia wolności – zaznaczyła podczas spotkania z młodzieżą I LO w Bochni Anna Maria Wesołowska.

Z młodymi ludźmi sędzia spotyka się od wielu lat, ponieważ jak sama mówi, nie może pogodzić się z tym, że coraz częściej zasiadają oni na ławach oskarżonych. Podczas spotkania w Bochni Anna Maria Wesołowska „przeprowadziła” młodzież przez gąszcz zawiłych paragrafów prawa, podpowiedziała, co robić, żeby tego prawa nie łamać, a także dała wskazówki, jak dobrze go poznać.

Mocną stroną jej wystąpienia były przykłady "z życia wzięte" - pierwsze doświadczenia z narkotykami, stalking, przemoc w szkole, zaburzone relacje rodzinne, przedwczesna inicjacja seksualna - "sypała nimi jak z rękawa", gdyż przez wiele lat był jej to chleb powszedni. Teraz, jak sama opowiada, jeździ po Polsce, by spotykać się z dziećmi i młodzieżą i mówić im o czyhających zagrożeniach. Dotarła już do ok. 50 tys. młodych ludzi. Spotkanie z Bochni było kolejnym, w którym niosła przesłanie, że młodość to dar, którego nie warto trwonić na konflikty z prawem.

W dwóch, następujących po sobie, spotkaniach uczestniczyło kilkuset (ok. 400) uczniów ze wszystkich szkół średnich Bochni i powiatu.