Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-08-16 10:27:07 przez Czas2012

Antoni Macierewicz odwiedzi Bochnię

20 sierpnia o godz. 17.00 w Oratotrium św. Kingi odbędzie się koncert słowno-muzyczny poświęcony płk. Łukaszowi Cieplińskiemu. Po spotkaniu ok. 18.30 z widownią oratorium spotka się Antoni Macierewicz, który w latach 1991-2018 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, ministra obrony narodowej. Obecnie od 2018 roku jest przewodniczącym Podkomisji do spraw Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Jak podają organizatorzy, na warstwę słowną złożą się zapiski z więzienia jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował podpułkownik Łukasz Ciepliński pseudonim "Pług"- dowódca IV komendy zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Żołnierz Wyklęty. Jest to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości takie jak: "Bóg, honor i ojczyzna".

W wydarzeniu udział biorą: Marcin Kwaśny, znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, ”Pilecki” czy „Wyklęty”, saksofonista, uznany muzyk i kompozytor Marcin Świderski oraz Marek Lipski, ceniony kompozytor, aranżer, pianista. Słowo i muzykę dopełni prezentacja oparta na archiwalnych zdjęciach przybliżających postać płk Łukasza Cieplińskiego.

Łukasz Ciepliński, niezłomny dowódca AK i WiN, walczył z Niemcami, a następnie z sowieckim okupantem, więzień komunistycznej katowni, zamordowany strzałem w tył głowy przez komunistów, symbol nieugiętej postawy wobec komunistycznej władzy. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Postać Łukasza Cieplińskiego znalazła się na marginesie historii, dlatego ważnym jest nauczanie i przypominane o tych, zapomnianych żołnierzach, którzy stawiali zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu i sowietyzacji Polski.

/media/user/images/upload/Sierpien/Sierpień 2023/PLAKAT_Macierewicz.jpg

Artyści:

MARCIN KWAŚNY - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Teatralnej został aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Rozgłos zyskał dzięki roli Marcina Wilczyńskiego w filmie Rezerwat (2007), za którą odebrał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie, a jako współscenarzysta dostał nagrodę na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji (Baltic Debuts Film Festival). Jest współzałożycielem Teatru Praskiego, który we wrześniu 2008 rozpoczął pierwszy sezon teatralny. Zagrał w ponad 70 - ciu produkcjach. Znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, ”Pilecki” czy „Wyklęty”.

MARCIN ŚWIDERSKI - kompozytor, aranżer, saksofonista, multiinstrumentalista, pedagog. Oprócz muzyki jazzowej, porusza się w rejonach muzyki klasycznej i współczesnej. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi oraz big bandami. Od 2000 roku prowadzi kwartet jazzowy „Enigmatik”, który wykonuje autorskie kompozycje inspirowane polską muzyką ludową. Kompozytor muzyki teatralnej, sakralnej, orkiestrowej i filmowej.

MAREK LIPSKI - kompozytor, aranżer, pianista, reżyser. Jego muzyczne inspiracje i doświadczenie oparte są na różnorodnych gatunkach - od klasyki przez muzykę rockową i popularną po jazz. Od wielu lat jego działalność skupia się wokół muzyki rozrywkowej - uczestniczy jako muzyk sesyjny w licznych projektach artystycznych. Na stałe jest pianistą Chopin University Big Band oraz Stokłosa Collective Orchestra. Aktywnie współpracuje z teatrami, w tym z Teatrem Rampa, gdzie pełni rolę zastępcy kierownika muzycznego i pianisty w spektaklach muzycznych, jak również jest autorem muzyki do dwóch musicali w ramach projektu „Otwarta Rampa”. Nieustannie poszukuje nowych rozwiązań estetycznych i inspiruje się pracą z wybitnymi artystami, których spotyka na swojej muzycznej drodze.

/media/user/images/upload/Sierpien/Sierpień 2023/Grypsy.jpg