Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-03-15 15:39:43 przez system

AR Carton z czwartą linią produkcyjną

13 marca firma AR Carton, której siedziba znajduje się w Stanisławicach, otworzyła progi dla zaproszonych gości. Okazją do uroczystości było otwarcie nowej hali magazynowej o powierzchni 1500 m2 i zainstalowanie czwartej linii produkcyjnej. Wdrożona właśnie inwestycja pozwoli zwiększyć zdolności produkcyjne do ok. 4,5 mld opakowań a zatrudnienie znalazło kolejne 37 osób.

Firma w Stanisławicach zajmuje się drukiem opakowań kartonowych na potrzeby przemysłu tytoniowego dla światowych koncernów takich jak: British American Tobacco, Imperial Tobacco i Philip Morris International. Opakowania docierają do ponad 100 krajów na 5 kontynentach. Rocznie przetwarza się tu ok. 20 tys. ton kartonu o długości odpowiadającej ok. czterokrotności obwodu ziemi w okolicach równika. Roczna zdolność produkcyjna to 3,5 miliarda opakowań (wszystkie dane w oparciu o 2017 rok).

Firma AR Carton Kraków z siedzibą w Stanisławicach w gminie Bochnia powstała w 1996 jako spółka joint venture dwóch firm z Austrii. Początkowa nazwa firmy została zmieniona na rozpoznawaną do tej pory przez lokalną społeczność nazwę Wall Kraków Sp. z o.o. Pierwsza linia produkcyjna rozpoczęła pracę marcu 1998 a druga w listopadzie 2000 roku. W tym samym 2000 roku oddano do użytkowania zautomatyzowany magazyn wyrobów gotowych o pojemności 3400 palet w którym składowanie i przemieszczanie wyrobu gotowego jest w pełni sterowane przez komputer za pomocą systemu kodów kreskowych. W 2001 roku nastąpiła zmiana właściciela na firmę z kapitałem amerykańskim a po kilku latach nastąpiła też zmiana nazwy firmy na MWV Kraków Sp. z o.o.

W maju 2015 roku firma w Stanisławicach została przejęta przez koncern A&R Packaging Group z kapitałem międzynarodowym i wtedy nastąpiła kolejna zmiana nazwy na obecną AR Carton Kraków Sp. z o.o. oraz dynamiczny rozwój firmy, którego kolejnym etapem było obecne uruchomienie czwartej rotograwiurowej linii drukarskiej. Koncern A&R Packaging posiada 19 fabryk w 10 krajach i zatrudnia ok. 3000 pracowników. Produkuje opakowania na potrzeby przemysłu spożywczego, tytoniowego i kosmetycznego.

Podczas rozbudowy w 2016 roku kiedy powstała druga hala produkcyjna i zainstalowana została trzecia linia produkcyjna, firma przyjęła do pracy porównywalną ilość pracowników, a obecne zatrudnienie względem stycznia 2016 wzrosło ze 147 do 220 osób (łączny wzrost zatrudnienia podczas ostatnich dwóch etapów rozbudowy wyniósł 50%).

Zdecydowaną większość pracowników stanowią osoby z Gminy i Powiatu Bocheńskiego oraz okolicznych miejscowości (fabryka jest zlokalizowana blisko granicy dwóch powiatów).