Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-04-26 22:22:04 przez system

Badania archeologiczne rynku do soboty … Powód?

Badania archeologiczne które od marca prowadzone są na bocheńskim rynku potrwają do soboty – poinformował nas Marek Materna, nadzorujący prace na rynku archeolog z bocheńskiego Muzeum.

Badania sondażowe które rozpoczęto w marcu służyły jednemu celowi – zlokalizowaniu ratusza miejskiego, o którym nie wiedzieliśmy zbyt wiele tzn. nie znaliśmy jego precyzyjnej lokalizacji w obrębie płyty rynku, nie znaliśmy jego rozmiarów, jego usytuowania względem kierunków świata – powiedział nam Marek Materna. T*e badania służyły odkryciu i odsłonięciu obrysu jego fundamentów. Te postawione nam cele zrealizowaliśmy w 100%. Odkryliśmy ratusz, znamy jego rozmiary, uchwyciliśmy jego wszystkie cztery ściany. Nie są one odsłonięte na całości ale to nie było naszym zadaniem od samego początku. To zostanie zrealizowane zapewne w innym terminie, w przyszłości przed zasadniczymi pracami budowlanymi na płycie rynku.

*Na podstawie badań udało się także stwierdzić, że wymiary ratusza to 19 x 21 metrów. Udało się również uzyskać informacje co do jego wewnętrznego podziału. Zlokalizowano piwnice południowe i piwnice północne, z zachowanymi jeszcze szczątkowo stropami ceglanymi, niestety silnie zniszczonymi z powodu prac budowlanych w latach 1963-64. Środkowa część była nie podpiwniczona.

Archeolodzy odkryli bardzo dużo zabytków. Stanowią one obok samego ratusza, najważniejsze znaleziska gdyż pokazują część kultury materialnej Bochni, właściwie z całego okresu staropolskiego. Są to ułamki naczyń, monety, plomby ołowiane- handlowe, naczynia szklane, drobne elementy metalowe, które dopiero po konserwacji będzie można precyzyjnie określić.

**Czy uda się odtworzyć bryłę ratusza?

**Tak, temu służyły te badania. Dzięki uchwyceniu wszystkich czterech ścian tą bryłę potrafimy teraz odtworzyć. Chodziło o to by projektant odnowionej płyty rynku mógł precyzyjnie ten nowy obrys ratusza umieścić na nowej nawierzchni. Prace potrwają do końca tygodnia. W sobotę prawdopodobnie zaczniemy zasypywać wykopy – mówi archeolog muzeum.

Tym czasem Radio ZET zamieszcza informację: Archeolodzy muszą zasypać znaleziony ratusz. Powód? Wizyta Szydło i Dudy

Jak czytamy na stronie internetowej radia, 19 maja w Bochni pojawi się pani Premier Beata Szydło wraz Prezydentem Andrzejem Dudą. Na rynku mają wziąć udział w uroczystości otwarcia nowego domu strażaka.

Badacze jeszcze nie mogą w to uwierzyć. W całej Europie w przypadku takiego odkrycia archeolodzy dostaliby trzy lata na wykopaliska. W Polsce muszą w pośpiechu zasypać stanowisko. Termin mają do piątku – piszą redaktorzy radia.

Cały tekst TUTAJ