Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-03-02 14:57:11 przez Czas2012

Będą zdjęcia z historii bocheńskiej piłki nożnej

Przygotowania do 100-lecia BKSu

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania Bocheńskiego Klubu Sportowego na sesji Rady Miasta przedstawiono wniosek o przywołanie za pomocą fotografii historii bocheńskiego sportu. Zdjęcia miałyby się znaleźć na murach boiska BKS od strony ulicy Kazimierza Wielkiego.

Wniosek o uświetnienie rocznicy złożył Janusz Możdżeń, członek Komisji Kultury oraz były zawodnik BKSu:

2021 rok, to rok, w którym będziemy obchodzić jubileusz BKSu – klubu, który na stałe wpisał się w historię i krajobraz naszego miasta, który wydał kilku, jeśli nie kilkunastu zawodników o dużych umiejętnościach.

(...) Chcielibyśmy część muru otaczającego stadion od ulicy Kazimierza Wielkiego wypełnić starymi, zalaminowanymi fotografiami. Fotografie te będą wtopione w specjalne płyty PCV i zamontowane na murach. Zachowało się dużo zdjęć od założenia Klubu – nadmienię tylko nazwisko dra Władysława Krupy – aż do czasów współczesnych, m.in. awans do III Ligi. Byłby to piękny prezent dla Bochni, dla Klubu od władz. Prezent ten spełniałby także inne funkcje: upiększyłby niezaładny mur, prezentowałby się okazale, tym bardziej że znajduje się w miejscu często uczęszczanym, chociażby przez rodziny z dziećmi zmierzające do Parku Rodzinnego Uzbornia. Dzieci i młodzież będą mieli okazję poznać historię Klubu, a i przybywających do miasta nie będą straszyły puste mury. Dlatego zwracamy się jako Komisja Kultury z prośbą do pana burmistrza o pochylenie się nad tym projektem, poparcie i pomoc w sfinansowaniu go. Ze swej strony oferuję wszelką pomoc przy projektowaniu wizualizacji muru wraz z fotografiami, współpracę z panem burmistrzem i wyznaczonymi przez niego podmiotami oraz prezesem BKS Stanisławem Szydłowskim, z którym jestem w stałym kontakcie.

Zorientowałem się wstępnie w cenie tego projektu, pytałem w trzech agencjach reklamowych – 1 m kw kosztuje 160zł, a mur od strony ul. Kazimierza Wielkiego składa się z 30 kwadratów podtrzymywanych przez słupki.

Prezes Szydłowski zapewnia mnie, że część pracy wykona BKS – będzie to odnowienie muru, malowanie i koszt farb.”

Całość miałaby miasto kosztować oko 4 800 zł. Burmistrz Stefan Kolawiński zaraz po odczycie wniosku radnego Możdżenia rozpatrzył go pozytywnie.

Przypomnijmy, że przygotowania do obchodów 100-lecia BKSu rozpoczęły się już w zeszłym roku. Wówczas to przypomniano dokument zrealizowany z okazji 95-lecia historii BKS Bochnia. Zrealizowany wówczas film to pełna faktów i wspomnień historia prezentowana przez Józefa Zawadę – piłkarza, działacza i wielkiego pasjonata Bocheńskiego Klubu Sportowego. Ponad godzinny zapis opowiadań autora bogaty jest w chronologię zdarzeń począwszy od pierwszych założycieli Klubu, a skończywszy na historii współczesnej.

Sam film jest zresztą swoistym apelem do członków, jak i znajomych Rodzin byłych sportowców związanych z Bocheńskim Klubem Sportowym, o udostępnienie wszelkich materiałów i pamiątek (w formie elektronicznej lub rzeczowej) związanych z ich klubową działalnością i przebiegiem sportowej kariery.

Zainteresowani mogą to zrobić kontaktując telefonicznie: tel. 605 423 688 lub poprzez e-mail zefir01@op.pl.

Autorem zdjęć, a zarazem montażystą całości materiału jest mieszkaniec Bochni – Michał Kołdras.

DML