Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-09-04 00:14:06 przez KacperGlod

Będzie modernizacja stadionu MOSiR?

W piątek rozpoczęło się głosowanie Budżetu Obywatelskiego Bochni na rok 2023. Wśród przyjętych projektów ogólnomiejskich znalazł się projekt zakładający modernizację infrastruktury na stadionie MOSiR.

Projekt ten zakłada szereg zmian, które mają poprawić organizację wydarzeń sportowych na miejskim stadionie. Wśród zadań zawartych w projekcie znalazły się umieszczenie na murawie piłkochwytów, tablicy świetlnej lub zegara oraz modernizację stadionowego nagłośnienia. Jak przeczytać możemy w opisie inicjatywy:

W ramach poprawy infrastruktury na stadionie MOSiR w Bochni przy ul. Parkowej 3 planuje się:
1. dostawa i montaż piłkochwytów za bramkami
2. dostawa i montaż tablicy świetlnej/zegara wraz zasilaniem energetycznym
3. rozbudowę i modernizacją systemu nagłośnieniowego (wymiana wzmacniacza wraz z mikrofonami, dołożenie głośników po południowej stronie boiska)

Stadion MOSiR mieszczący się przy ulicy Parkowej 3 jest miejscem, w którym odbywa się wiele imprez sportowych i rozrywkowych organizowanych zarówno przez MOSiR jak i przez Bocheński Klub Sportowy, a także inne kluby z bocheńszczyzny związane z uprawianiem lekkiej atletyki, piłki nożnej oraz zawodów sportowych organizowanych przez szkoły na terenie Solnego Grodu.

W uzasadnieniu wnioskodawca podkreśla aspekt bezpieczeństwa organizowanych imprez i zawodów - Na stadionie nie ma zainstalowanych piłkochwytów co jest przyczyną, że często piłki podczas rozgrywek są wybijane w kierunku ulicy Kazimierza Wielkiego – co stanowi zagrożenie zarówno dla przejeżdżających samochodów jak również osób, które niejednokrotnie muszą je przynosić z ruchliwej jezdni, ponadto od strony południowej piłki często wpadają do lasku Uzbornia, lub potoku Babica i często są tracone. Zamontowane siatki na piłkochwyty to ekonomiczny i zarazem skuteczny sposób na ochronę dzieciaków, młodzieży czy innych osób biegających po boisku w pogoni za piłką. Amatorskie, jak i profesjonalne gry w piłkę siatkową, nożna czy koszykówkę zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Piłka bowiem nabiera często zawrotnych prędkości, które niestety mogą wyrządzić krzywdę oglądającym mecz osobom czy przypadkowym przechodniom. W takim wypadku skuteczną ochronę na pewno zapewni siatka polipropylenowa na piłkochwyty. Instalacja piłkochwytów rozwiąże problem bezpieczeństwa na stadionie jak i poza nim jak również podniesie jakość prowadzonych imprez, skróci czas oczekiwania na poszukiwanie piłek. Dostawa i montaż piłkochwytów nie wymaga pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

Stadion uatrakcyjnić miałaby tablica świetlna, na której znajdował by się zegar. Dzięki takowej tablicy, możliwe jest także wyświetlanie zgromadzonej widowni wyników rozgrywanych meczów na żywo - Tablica świetlna wraz z zegarem na stadionie podniesie atrakcyjność oraz profesjonalizm prowadzonych rozgrywek zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci i młodzieży (meczów jak i rozgrywek szkolnych). Zlokalizowanie tablicy na stadionie będzie służyło zarówno widzom jak i zawodnikom oraz będzie bardzo przydatne podczas organizowanych turniejów. Dostawa i montaż tablicy nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Sporą bolączką stadionu jest także przestarzały system nagłośnienia, na który już nie raz skrażyły się osoby pracujące na stadionie jak i widzowie odwiedzający wydarzenia sportowe -
Stadion posiada system audio, który jest już mocno wyeksploatowany i jego stan techniczny jest mocno niezadowalający, ponadto dla widzów korzystających ze wschodniej strony trybun jest praktycznie nie słyszalny. Modernizacja tego systemu pozwoli na podniesienie jakości organizowanych imprez sportowych jak i kulturalnych. W ramach modernizacji systemu planuje się zakup i dostarczenie nowego wzmacniacza wraz z 2 mikrofonami bezprzewodowymi, dostawa, montaż i zasilenie 2 dodatkowych głośników od strony południowej. System audio może być wykorzystywany zarówno podczas profesjonalnych rozgrywek jak również podczas zawodów amatorskich i szkolnych.

Poprawa infrastruktury stadionu przy ul. Parkowej 3 służyć będzie zarówno mieszkańcom Bochni, którzy biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez MOSiR, jak i inne organizacje jak również dzieciom, młodzieży oraz szkołom korzystającym z obiektu - informuje wnioskodawca.

Szacunkowa wartość projektu przewidziana została na 73 500 złotych.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2022/Mosir.jpg

Głosowanie w ramach przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego potrwa do 15 września. O dostępnych projektach jak i sposobach głosowania przeczytać można wiecej tutaj:

Rozpoczęło się głosowanie Budżetu Obywatelskiego 2023