Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-17 15:01:59 przez system

Bezcenny zabytek lepiej chroniony przed wodą

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej będzie mniej narażony na działanie wezbranych wód Uszwicy. Będzie to możliwe dzięki specjalistycznej zaporze przeciwpowodziowej, którą otrzymali strażacy z OSP Lipnica.

W 1997 roku powódź nieomal porwała ze sobą świątynię z XV wieku. Woda podmyła wówczas fundamenty i dostała się do wnętrza. Całkowicie zniszczyła kryptę i znajdujący się w niej nagrobek. Świątynię uratowali mieszkańcy wsi, przywiązując ją linami do potężnych drzew. Po ustąpieniu powodzi szybko przystąpiono do gruntownych prac remontowych.

Nerwowo było również w roku 2010. Wówczas kościółek otoczono specjalnym kołnierzem, który zabezpieczył go przed zalaniem. W 2014, gdy poziom pobliskich rzek przekroczył stany alarmowe, strażacy PSP w Bochni i z 4 jednostek OSP z terenu gminy Lipnica Murowana zabezpieczyli otoczenie kościoła mobilnymi zaporami wodnymi, które wypożyczono od Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 85\nZastosowanie mobilnych zapór przeciwpowodziowych napełnianych wodą okazało się na tyle sprawdzonym rozwiązaniem, że postanowiono rozpocząć starania o pozyskanie tego typu zabezpieczeń na wyposażenie miejscowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz lipnickiej OSP, mogących w każdej chwili chronić jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski.

Zakup mobilnej, 50-metrowej zapory przeciwpowodziowej, mającej na celu ochronę światowej klasy zbytku, był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Bocheńskiego..

Lipnicki kościółek jest jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec XV w., choć tutejsza tradycja łączy go z rokiem 1141, kiedy na miejscu gontyny (pogańskiej świątyni) miał stanąć właśnie ów obiekt. Dowodem na prawdziwość tych barwnych podań ma być podpierający od tyłu ołtarz główny tzw. słup Światowida, rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego bożka. Kościół został wpisany na listę UNESCO w 2003 r.