Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-11-28 12:22:36 przez system

Bezpłatne konsultacje medyczne z diabetologii

W sobotę 3 grudnia mieszkańcy Bochni i okolic będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych. Tym razem porad udzielać będzie lekarz specjalista diabetolog.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dotyka w Polsce około 3,5 miliona ludzi. Blisko połowa z nich nie wie, że jest chora. Lekarze wyróżniają trzy główne typy cukrzycy. Wszystkie łączy tylko jeden wspólny objaw - podwyższony poziom cukru we krwi. Poza tym mają ze sobą niewiele wspólnego.

Cukrzyca typu 1 jest stosunkowo rzadka i dotyka ok. 5% osób, z czego większość to dzieci i nastolatkowie. Typ 2 to nawet 90% przypadków, który występuje przede wszystkim u osób z nadwagą. Cukrzyca dotyka również kobiet w ciąży - ok. 3,5% z całej populacji - i choć zwykle znika po porodzie, to nierzadko zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 50% w okresie do 15 lat po rozwiązaniu ciąży.

Pierwsze objawy choroby mogą być niejednoznaczne, bo zwykle kojarzą się z efektami stresu, przepracowania czy przesilenia zimowego. Powinniśmy zgłosić się do lekarza i zbadać poziom glukozy we krwi, jeśli odczuwamy wzmożone pragnienie i większą potrzebę oddawania moczu, zauważyliśmy nagły spadek lub wzrost wagi, towarzyszą nam napady zmęczenia, senność, wahania nastroju, częste chorowanie. Niepokojące są również nawracające grzybice czy kłopoty ze skórą, takie jak swędzenie stóp, dłoni, łydek, wypadanie włosów, wypryski skórne. Regularnie kontrolować powinny się także osoby z nadwagą, otyłością brzuszną, podwyższonym ciśnieniem i problemami hormonalnymi.

- Najważniejsza jest edukacja – mówi Bernadeta Gogola-Migdał, lekarz specjalista diabetolog – To ciągła walka ze złymi nawykami i słabościami, które zdarzają się każdemu. A cukrzyca to choroba wymagająca samokontroli, cierpliwości i pokory. Podjęty wysiłek i zmiany wprowadzone do naszego stylu życia mogą przynieść wiele korzyści – zarówno dla chorego, jak i całej jego rodziny – podkreśla.

Przy szybkiej diagnozie i wdrożeniu odpowiedniego leczenia chory jest w stanie funkcjonować tak samo, jak człowiek zdrowy, przestrzegając jedynie przyjmowania leków czy odpowiedniej diety.

Chcesz dowiedzieć się więcej, zmagasz się z cukrzycą, potrzebujesz dodatkowej wiedzy na temat tego, jak żyć z chorobą? A może ktoś z Twoich bliskich potrzebuje konsultacji lub chcesz dowiedzieć się, jak pomóc osobie z niebezpieczną hipoglikemią lub hiperglikemią? Skorzystaj z darmowych porad, które będą udzielane w sobotę, 3 grudnia w Specjalistycznym Centrum Medycznym Movemed przy ul. Ks. J. Poniatowskiego 40 w Bochni.

Na wizyty obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 798 311 058. Pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą najbardziej aktualnej dokumentacji medycznej, wypisów ze szpitala i wyników badań laboratoryjnych.