Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-10-22 15:43:43 przez system

Biała sobota dla mieszkańców Bochni

W sobotę 24 października na bocheńskim Rynku stanie specjalny spirobus Radia Kraków i PAS. Od godz. 8.00 do 14.00 wszyscy chętni mieszkańcy Bochni będą mogli w nim bezpłatnie sprawdzić kondycję i wydolność swoich płuc. Bezpłatne badania spirometryczne w mobilnym laboratorium odbędą się w ramach wielkiej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego „Małopolska bez smogu”.

Badanie spirometryczne wykonuje się, aby wcześnie zdiagnozować i leczyć choroby obturacyjne płuc, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc a także astmę oskrzelową.

Badanie to jest szczególnie ważne nie tylko dla palaczy (biernych i czynnych), o czym mówi się najczęściej, ale także dla mieszkańców aglomeracji miejskich, którzy są skazani na smog i oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

- Bezpłatnymi badaniami i konsultacjami, które Radio Kraków wraz z PAS chce zorganizować w wybranych miejscowościach znajdujących się na trasie akcji „Małopolska bez smogu” chcemy przekonać mieszkańców, że walka z brudnym powietrzem jest ważnym wyzwaniem również dla nich – mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków.

Pomiary jakości powietrza w Bochni w ramach akcji „Małopolska bez smogu” rozpoczęły się 19 października i potrwają do 26 października. Bieżące odczyty przenośnego pyłomierza zainstalowanego na balkonie Urzędu Gminy Bochni śledzić można cały czas na stronie www.radiokrakow.pl.

Szczegóły akcji na www.radiokrakow.pl

Bieżące pomiary pyłomierza, zlokalizowanego w Bochni: http://www.radiokrakow.pl/malopolska-bez-smogu-36920/malopolska-bez-smogu-sprawdzamy-cztstosc-powietrza-w-bochni/