Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-09-25 09:38:55 przez Czas2012

Biblioteka stara się o remont i podwyżki płac

Komisja Kultury, która obradowała w środę 16. września nad budżetem na 2021 rok, przyjęła dwa wnioski dotyczące bocheńskiej biblioteki przy ulicy A. Mickiewicza 5. Prośby dotyczą prac remontowych, a także zwiększenia płac pracowników.

Dorota Rzepka, Dyrketor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Bochni, wnioskowała o przyznanie pieniędzy na remont, powiększenie i dostosowanie do użytkowania Oddziału dla dzieci i młodzieży – jedynego w mieście specjalistycznego działu skierowanego do najmłodszych czytelników. Prośba motywowana jest przede wszystkim ciasnotą, ale i koniecznością remontu stropu, który przecieka.
„Obok [Oddziału dla dzieci i młodzieży – przyp. red.] znajduje się nieużytkowany strych. W tej chwili ma 67 m2, a po zaadaptowaniu zwiększy się o 42 m2. W ubiegłym roku została wykonana potrzebna dokumentacja. Na początku tego roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę.”

Projekt został zatwierdzony przez Konserwatora zabytków, a biblioteka czeka już tylko na fundusz, który umożliwiłby rozpoczęcie prac. Koszt dofinansowania oszacowano na 498 tys. zł. Komisja Kultury uznała środki za wysokie, niemniej jednak konieczne, biorąc za przykład inne biblioteki w Małopolsce, w tym nową bibliotekę w Brzesku.

Z relacji wynika, że bocheńska biblioteka potrzebuje 323 tys. zł na przeprowadzenie remontu i powiększenia Oddziału, a także 4 tys. zł na aranżację wnętrza. Natomiast z powodu trudnej sytuacji z poziomem budynków, należałoby zlecić wykonanie mebli na wymiar – mowa głównie o 450 m b. półek, których koszt to ok. 144 tys. zł. Dodatkowo 27 tys. zł przeznaczono na komputery, drukarki i sprzęt biurowy.

Ponadto Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Bochni zwróciła uwagę na płacę pracowników: „W 2021 roku najniższa krajowa ma wynosić 2800 zł. Wynagrodzenia w naszych instytucjach nie są wysokie i w bibliotece jest 5 osób, które nie będą miały najniższej krajowej, musimy więc podnieść im wynagrodzenie. Automatycznie różnica między wynagrodzeniami będzie się tak bardzo zmniejszać, że wyjdzie niewielka różnica między osobami, które dbają o czystość w budynku, a bibliotekarzami z 10-letnim stażem pracy i wyższym wykształceniem.”

Komisja Kultury pod przewodnictwem Anny Morajko jednogłośnie przegłosowała wnioski. Projekt przebudowy Oddziału dla dzieci i młodzieży, uprawomocniony w marcu bieżącego roku, posiada dwuletni termin realizacji.

DML