Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-10-16 22:37:52 przez system

Biegiem uczcili wybór Karola Wojtyły na tron Piotrowy

Około stu osób, uczniów i nauczycieli wszystkich szczebli szkół bocheńskich, a także spoza Bochni, wzięło udział w organizowanym po raz ósmy Biegu Papieskim w Bochni.

Bieg odbywa się co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, który miałą meijsce 16 października 1978 r. Jego trasę wyznaczają trzy papieskie pomniki. Tradycyjnie Bieg zaczyna się w kościele p.w. św. Pawła Apostoła, skąd uczestnicy przebiegają do Bazyliki św. Mikołaja, a stamtąd do kościoła p.w. św. Jana Nepomucena.

Celem biegu jest przypomnienie przesłań, jakie głosił Jan Paweł II oraz promocja aktywności fizycznej. Ma on charakter symboliczny, nie są w nim wyłaniani zwycięzcy.

Wyjątkowo piękna, niemalże letnia pogoda (a 4 dni temu spadł śnieg) sprzyjała uczestnikom, którzy w świetnej kondycji przemierzyli blisko 3 km trasę. Pod każdym z pomników delegacja Starostwa i Urzędu Miasta (czyli organizatorów Biegu) składała kwiaty pod papieskimi pomnikami i zapalała symboliczny znicz. Przed świątyniami do uczestników wychodził któryś z księży, który wspólnie z zebranymi odczytywał krótkie modlitwy. Na zakończenie, przed kościołem św. Jana, wszyscy odśpiewali "Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II.