Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-04-04 12:48:22 przez Czas2012

Bocheński DPS objęty kwarantanną

Decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego pensjonariusze oraz pracownicy dwóch budynków Domu Pomocy Społecznej w Bochni zostali objęci kwarantanną. Ma to związek z pozytywnymi wynikami testów na obecność wirusa COVID-19. Podopieczni oraz część personelu pozostanie w budynkach i tam będzie odbywało kwarantannę – informuje Starostwo Powiatowe.

Początkowo Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję o objęciu kwarantanną 65 pensjonariuszy i 38 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bochni z jednego budynku. Było to spowodowane, otrzymaniem potwierdzonego wyniku dot. zakażenia jednego z podopiecznych, który jeszcze wczoraj został przewieziony do krakowskiego szpitala zakaźnego. Cały budynek został poddany kwarantannie, co oznacza że przez dwa tygodnie ani podopieczni ani pracownicy, którzy zostali z pensjonariuszami nie opuszczą go.  Podopieczni mają zapewnioną opiekę, w ośrodku pozostało 12 pracowników. Reszta personelu odbywa kwarantannę w izolacji domowej, obejmującej również ich rodziny.

Dziś Sanepid podjął decyzję o objęciu kwarantanną również drugiego budynku. Znajduje się w nim 87 pensjonariuszy, a z 49 osobowego zespołu obsługi, który zostanie objęty kwarantanną, z podopiecznymi w ośrodku zadecydowało się pozostać 19 pracowników. Pozostała część załogi odbędzie kwarantannę w domu również ze swoimi rodzinami.

Nadzorem epidemiologicznym objęte zostaną także osoby pracujące na kuchni, jednak przez cały ten czas będą pracować, zapewniając wyżywienie zarówno mieszkańcom jak i obsłudze domu. Dodatkowo mamy również podpisane porozumienie z firmą gastronomiczną, która w razie potrzeby dostarczy wyżywienie.

Od początku dokładaliśmy wszelkich starań żeby zabezpieczyć naszych podopiecznych i pracowników. Izolowaliśmy naszych pensjonariuszy, już z początkiem marca zamknęliśmy placówkę dla odwiedzających i rodzin. Jednak niektórzy podopieczni musieli mieć kontakt  z innymi placówkami medycznymi, co związane było m.in. z niezbędnymi zabiegami
– mówi starosta Adam Korta.

W obu budynkach zaostrzono reżim sanitarny. Wdrażane są wszelkie wytyczne wojewody i służb sanitarnych. Całemu personelowi, który pozostał w placówce zostały zapewnione łóżka oraz pełne wyżywienie.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewody i sanepidem. Wojewódzki Inspektor Sanitarny zapewnił mnie iż od wszystkich osób zostaną pobrane testy do badań, natomiast służby wojewody pomogą dodatkowo przekazując środki ochrony osobistej. My również przekażemy maseczki. Przede wszystkim chciałbym bardzo podziękować pracownikom, którzy pomimo trudnej sytuacji, nie odeszli od łózek swoich podopiecznych – dodaje starosta Korta.