Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Utworzono: 2019-11-13 23:47:41 przez Czas2012

Bochnia 11 listopada - uroczystości miejskie

11 listopad to dzień w którym przypada jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości. W Bochni święto to ma już utartą tradycję. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, władze samorządowe, delegacje bocheńskich instytucji publicznych, poczty sztandarowe szkół i urzędów oraz mieszkańcy Bochni przechodzą długim pochodem pod Pomnik Poległym za Wolność 1914 – 1920.

W poniedziałkowe święto wszystkim uczestnikom towarzyszyli żołnierze z 21 Batalionu Logistycznego z Rzeszowa. Pod pomnikiem głos zabrał starosta Adam Korta, który oprócz wątków historycznych i tematów związanych ze świętem niepodległości zwrócił uwagę na fakt, że Bochnia nie ma symbolicznej mogiły, miejsca zbiorowej pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę, a o których zapomniano. Starosta zadeklarował pomoc w powstaniu takiego pomnika nawiązując do rzekomego niezidentyfikowanego grobu żołnierskiego na bocheńskim cmentarzu.

Głos zabrali również:

Senator - elekt Włodzimierz Biernacki, który wspominał żołnierzy 1 Kompani Kadrowej oraz o bitwie pod Łowczówkiem, która została zwycięsko stoczona przez I Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22–25 grudnia 1914 r. O znaczeniu tego boju w historii Polski świadczy umieszczenie nazwy „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w okresie II RP i po 1990.

Poseł - elekt Stanisław Bukowiec wspomniał swoim przemówieniu o burzliwych dziejach pomnika "Poległym za wolność 1914 – 1920" na przestrzeni prawie 100 lat. Podkreślił też konieczność wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec tych środowisk czy tych stacji telewizyjnych, które próbują przedstawiać Polaków jako mających współudział w Holocauście, co fałszuje historię.

W nowej Polsce .... prawda historyczna to rzecz o którą musimy cały czas walczyć, cały czas o tą prawdę historyczną zabiegać. Nie tak dawno jedna z platform telewizyjnych wyemitowała serial o kacie z Treblinki i w tym serialu zostało zasugerowane, że obóz niemiecki - nazistowski jest obozem z którym Polacy mają coś wspólnego. Przekaz, że Polacy brali udział w Holocauście, brali udział w tychże obozach śmierci powinien się spotkać z ostrą reakcją. O wolność, prawdę historyczną trzeba walczyć każdego dnia – mówił poseł elekt.

Burmistrz Stefan Kolawiński przypomniał o marszałku Józefie Piłsudskim, jego roli w odzyskaniu niepodległości i burzliwych dziejach walk o niepodległość narodu polskiego. Historia walk z okupantami wskazuje, że nie można zabić w Polakach prawdziwych dążeń do wolności i niepodległości – podkreślił burmistrz.

Na końcu uroczystości odbył się uroczysty Apel poległych zakończony oddaniem przez żołnierzy z Rzeszowa trzech salw honorowych, po czym pod pomnikiem złożono wieńce.

rd
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.