Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-11-13 23:53:41 przez Czas2012

Bochnia 11 listopada - uroczystości miejskie

11 listopad to dzień w którym przypada jedno z najważniejszych świąt państwowych – Narodowe Święto Niepodległości. W Bochni święto to ma już utartą tradycję. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, władze samorządowe, delegacje bocheńskich instytucji publicznych, poczty sztandarowe szkół i urzędów oraz mieszkańcy Bochni przechodzą długim pochodem pod Pomnik Poległym za Wolność 1914 – 1920.

W poniedziałkowe święto wszystkim uczestnikom towarzyszyli żołnierze z 21 Batalionu Logistycznego z Rzeszowa. Pod pomnikiem głos zabrał starosta Adam Korta, który oprócz wątków historycznych i tematów związanych ze świętem niepodległości zwrócił uwagę na fakt, że Bochnia nie ma symbolicznej mogiły, miejsca zbiorowej pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę, a o których zapomniano. Starosta zadeklarował pomoc w powstaniu takiego pomnika nawiązując do rzekomego niezidentyfikowanego grobu żołnierskiego na bocheńskim cmentarzu.

Głos zabrali również:

Senator - elekt Włodzimierz Biernacki, który wspominał żołnierzy 1 Kompani Kadrowej oraz o bitwie pod Łowczówkiem, która została zwycięsko stoczona przez I Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22–25 grudnia 1914 r. O znaczeniu tego boju w historii Polski świadczy umieszczenie nazwy „ŁOWCZÓWEK 24 XII 1914” na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie w okresie II RP i po 1990.

Poseł - elekt Stanisław Bukowiec wspomniał swoim przemówieniu o burzliwych dziejach pomnika "Poległym za wolność 1914 – 1920" na przestrzeni prawie 100 lat. Podkreślił też konieczność wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec tych środowisk czy tych stacji telewizyjnych, które próbują przedstawiać Polaków jako mających współudział w Holocauście, co fałszuje historię.

W nowej Polsce .... prawda historyczna to rzecz o którą musimy cały czas walczyć, cały czas o tą prawdę historyczną zabiegać. Nie tak dawno jedna z platform telewizyjnych wyemitowała serial o kacie z Treblinki i w tym serialu zostało zasugerowane, że obóz niemiecki - nazistowski jest obozem z którym Polacy mają coś wspólnego. Przekaz, że Polacy brali udział w Holocauście, brali udział w tychże obozach śmierci powinien się spotkać z ostrą reakcją. O wolność, prawdę historyczną trzeba walczyć każdego dnia – mówił poseł elekt.

Burmistrz Stefan Kolawiński przypomniał o marszałku Józefie Piłsudskim, jego roli w odzyskaniu niepodległości i burzliwych dziejach walk o niepodległość narodu polskiego. Historia walk z okupantami wskazuje, że nie można zabić w Polakach prawdziwych dążeń do wolności i niepodległości – podkreślił burmistrz.

Na końcu uroczystości odbył się uroczysty Apel poległych zakończony oddaniem przez żołnierzy z Rzeszowa trzech salw honorowych, po czym pod pomnikiem złożono wieńce.

rd