Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Published at: 2023-03-26 14:12:37 przez KacperGlod

Bochnia: 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N za nami

16 marca w Bochni zainaugurowano trzecią edycję Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N, którego główne wydarzenia, w tym roku, odbywały się w Wieliczce. W Szkołach Podstawowych nr 2 i 5 przeprowadzono Wielką Lekcję Geografii, natomiast w Kinie Regis odbyło się spotkanie z gościem specjalnym – Przemkiem Kossakowskim.

W czwartkowe przedpołudnie, blisko pół tysiąca uczniów miało okazję wysłuchać opowieści Kamili Kielar, podróżniczki i dziennikarki, która w 2017 roku przemierzyła pieszo blisko 5 tys. km, przez pustynie i góry po szlaku Pacific Crest Trail w Stanach Zjednoczonych. Następnie o mapach i kompasach, czyli naszym bezpieczeństwie i odpowiednim przygotowaniu do wyprawy w góry opowiadali przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a na co dzień mieszkańcy Bochni – Jacek Moskalik i Jan Szewczyk.

Tego samego dnia wieczorem, odbyło się spotkanie z gościem specjalnym – Przemkiem Kossakowskim. Tematem przewodnim spotkania, wybranym przez publiczność, była historia życia słynnego „Kossy”. Choć prelegent sam dystansuje się od określeń „podróżnik” i „dziennikarz” to właśnie opowieści z tych obszarów jego życia wywoływały największe uśmiechy na twarzach oraz zachwyt. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści pełne magii, szamanów, uzdrowicieli i „spotkań z duchami”.

PROLOG Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego był niejako wstępem i swego rodzaju „solnym mostem” między Bochnią a Wieliczką, w której to podczas kolejnych trzech dni kontynuowane były festiwalowe aktywności i atrakcje. Jeszcze przed rozpoczęciem prelekcji gościa specjalnego organizatorzy Festiwalu zaprosili na scenę zastępcę burmistrza Bochni – Roberta Cerazy oraz dyrektora Mediateki-Biblioteki Miejskiej w Wieliczce – Piotra Sionko, którym wręczono pamiątkowe plakaty wydarzenia.

UM Bochnia