Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-17 11:00:37 przez system

Bochnia i Wiśnicz na szlaku rotm. Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki cały czas inspiruje młodych. Miłośnicy historii chcą stworzyć w Małopolsce szlak wiodący trasą ucieczki rotmistrza z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Na szlaku mają się znaleźć m.in. Bochnia i Nowy Wiśnicz.

Na małopolskim szlaku miałyby się znaleźć, m.in. Oświęcim, Alwernia, podkrakowskie Piekary, Puszcza Niepołomicka, Bochnia i Nowy Wiśnicz. Miejsca i ludzi związanych z bohaterską ucieczką chcą upamiętnić miłośnicy historii. Kolejne miejsca na szlaku mają zostać oznaczone i opisane. W przyszłości inicjatorzy projektu chcieliby również wytyczyć trasę, którą przeszedł po opuszczeniu obozu Auschwitz Witold Pilecki tak, by można byłą ja pokonać pieszo, rowerem lub konno

Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do obozu. Postanowił przeprowadzić rozpoznanie i zdobyć informacje dotyczące tego, co naprawdę dzieje się w Oświęcimiu, w niemieckim KL Auschwitz-Birkenau. Przez trzy lata pobytu w obozie koncentracyjnym zorganizował siatkę konspiracyjną i przesyłał meldunki, w których opisywał szczegółowo zbrodnicze funkcjonowanie obozu. Zagrożony aresztowaniem podjął śmiałą ucieczkę wraz z dwoma współwięźniami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim (na zdjęciu). Ich trasa ucieczki wiodła m.in. przez Bochnię i Nowy Wiśnicz, w którym spotkali się m.in. z Tomaszem Serafińskim, na którego dokumentach Pilecki został aresztowany i umieszczony w obozie. Po ucieczce Pilecki przedstawił dowództwu AK szczegółowy raport o zbrodniach popełnianych w Auschwitz oraz - nigdy niezrealizowany - plan akcji zbrojnej w celu uwolnienia więzionych w obozie.