Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-02-05 11:13:46 przez Czas2012

Bochnia – Saarlouis – 20 lat współpracy

Mija 20 lat od podpisania współpracy partnerskiej Powiatu Bocheńskiego z Powiatem Saarlouis w Niemczech. Obecny rok stał się więc rokiem jubileuszowym. Założeniem władz Starostwa Powiatowego jest świętowanie tego wydarzenia cały rok, poprzez różne inicjatywy m.in. wydawnictwa, wystawy czy konkursy wiedzy.

Dokument porozumienia powiatów o współpracy został podpisany 1 czerwca 2001 roku przez ówczesnych starostów Ludwika Węgrzyna i Dr Petera Wintera. Starostowie zobowiązali się do wymiany w dziedzinach takich jak kultura, oświata, sport, wymiana młodzieży, turystyka, służba zdrowia - w sferze społeczno-gospodarczej i na płaszczyźnie rodzinnej.

Kluczem miało być budowanie zaufania mieszkańców poprzez osobiste spotkania i partnerską współpracę co miało wpływać na wzajemne zrozumienie. Ważnym elementem było również przyjacielskie współdziałanie i urzeczywistnienie wspólnej Europy dla obywateli – możemy przeczytać w podpisanym dokumencie. Do dziś nic się nie zmieniło w wyznaczanych celach.

Lata współpracy pokazały, że możemy odłożyć historyczne zaszłości na bok i pokazać, że potrafimy nie tylko mądrze współpracować, ale i niejednokrotnie mieć oparcie w sobie - mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Na początek tych obchodów, starostwo przygotowało logotyp, znak wspólnoty, który będzie towarzyszył wszystkim materiałom informującym o wydarzeniach. Kolejno wydany został wspólny kalendarz, prezentujący nasze regiony. W kalendarzu można znaleźć zdjęcia i informacje o danym powiecie w dwóch wersjach językowych. Kalendarz zostanie dystrybuowany zarówno wśród mieszkańców Bocheńszczyny jak i kraju Saary. W najbliższym czasie planowana jest wystawa prezentująca partnerski powiat, która najpierw stanie przed budynkiem starostwa a docelowo w Tężni Solankowej.
/media/user/images/upload/Luty/Luty 2021/DSC_5914.jpg

Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących nawiązania współpracy pomiędzy szkołami technicznymi, natomiast reszta wydarzeń uzależniona jest od panującej sytuacji. Wszystkich, którzy chcieliby stać się posiadaczem kalendarza zapraszamy do starostwa – dodaje starosta Adam Korta.

Partnerem tegorocznych wydarzeń jest Stowarzyszenie Bochnia – Saarlouis, które od początku współpracy aktywnie uczestniczy w budowaniu polsko – niemieckich relacji.

PW
Materiał prasowy
Foto: Stowarzyszenie Bochnia – Saarlouis