Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-11-12 21:33:27 przez Czas2012

Bochnianie uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości - wspomnienie Księcia Regenta Zdzisława Lubomirskiego

11 listopada świętowano w Bochni 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Dzień ten zawsze obchodzi się uroczyście i w naszym mieście i w całym kraju. Tradycyjnie obchody zaczęły się w Bazylice św. Mikołaja gdzie odprawiono Mszę świętą w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta. Mszy przewodniczył ksiądz prałat Ryszard Podstołowicz.

Po jej zakończeniu uczestnicy obchodów uformowali coroczny pochód i przeszli w asyście Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia oraz kompanii honorowej 21 Batalionu Logistycznego z Rzeszowa pod pomnik "Poległym za wolność 1914-1920". Tu miały miejsce m. in. okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci oraz składanie kwiatów.

Pod pomnikiem przemawiali poseł na sejm RP Stanisław Bukowiec, radny wojewódzki Piotr Dziurdzia, starosta Adam Korta oraz burmistrz Stefan Kolawiński. W przemówieniach przewijały się wątki historyczne i patriotyczne związane z okolicznościami roku 1918. Nie zabrakło także odniesień do obecnej sytuacji wojny na Ukrainie. Ostatnią częścią ceremonii po zakończeniu Apelu Pamięci i po salwie honorowej było składanie wieńców pod pomnikiem, przed którym wartę zaciągnęli głównie harcerze z Hufca ZHP Bochnia. Pod pomnik przybyły liczne delegacje i poczty sztandarowe.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów i niewoli, podczas których Polska wymazana była z map Europy. Zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 przez piłsudczyków, którzy nawiązując do daty 11 listopada chcieli podkreślić dzień kiedy to Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała Piłsudskiemu władzę. W II Rzeczypospolitej święto odbyło się tylko dwa razy. Wcześniej w latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Zniesione przez komunistów ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywrócono je w roku 1989.

Czytaj także: 7 października 1918 i odezwa „Do Narodu Polskiego” – wspomnienie Księcia Regenta Zdzisława Lubomirskiego

PW
Foto: Łukasz Chojecki UM / Czasbochenski.pl