Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-12-30 14:42:45 przez system

Bogusław Sonik odwiedził wiśnicki zakład karny

Bogusław Sonik, poseł na Sejm RP, odwiedził Zakład Karny w Wiśniczu. Dla polityka był to powrót w wiśnickie mury więzienne po 36 latach. W 1981r. w Wiśniczu rozpoczęło się jego internowanie przez władze komunistyczne.

W towarzystwie dyrekcji jednostki Bogusław Sonik zwiedził pawilony mieszkalne, w których przebywał w trakcie pierwszych tygodni internowania podczas stanu wojennego (internowanie Bogusława Sonika trwało od 13.12.1981 do 15.10.1982 roku). Poseł zapoznał się z ofertą i wyposażeniem Centrum Kształcenia Ustawicznego, odwiedził bibliotekę, w której odnalazł książkę, którą przeczytał zajmując jedną z cel przeznaczoną dla internowanych. Zwiedził również nowo odnowione pomieszczenia hali produkcyjnej.

Były wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” przekazał wiśnickiemu zakładowi karnemu kopię obrazu Zbyluta Grzywacza „Cela Zygmuntowska”. Obraz stanowi część cyklu „Rekolekcje Wiśnickie” i przedstawia retrospektywną wizję osadzonych w wiśnickiej celi więziennej internowanych Bogusława Sonika oraz Roberta Kaczmarka.

Info/foto: Marcin Kalinowski