Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-04-12 10:37:54 przez system

Budowa Tężni-18 IV wbicie łopaty

Rusza budowa Tężni Solankowej w Bochni. W dniu wczorajszym przekazano plac budowy wykonawcy. W najbliższy czwartek tj. 18 kwietnia 2019 r, Urząd Miasta planuje spotkanie z prasą i symboliczne „wbicie łopaty”.

Tężnia to ważna dla miasta inwestycja – pisze podinspektor Wydziału Promocji Miasta Andrzej Koprowski. Trzeba przypomnieć, że nie tylko Tężnia stanie obok szkoły, ale także kompleks nowoczesnych boisk wraz z infrastrukturą. Szczegóły Państwo znają bo temat Tężni przewijał się na łamach lokalnych i nie tylko lokalnych portali i prasy niejednokrotnie.

Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to budowle z drewna pokryte gałązkami tarniny. Ich celem było na początku zagęszczanie solanki podczas produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w wieku XVII. Z czasem odkryto, że inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem mają zbawienny wpływ na zdrowie, ale także leczenie. Solarne inhalacje zaczęto stosować w różnego typu kuracjach już w XIX wieku. Pierwsze i jednocześnie największe tego typu konstrukcje powstały w Ciechocinku, zaprojektowane przez Jakuba Graffa, profesora Akademii Górnicze w Kielcach. Do dziś wysokie na 15,8 m o łącznej długości 1741,5 m służą dzisiaj kuracjuszom, mieszkańcom i turystom.

Dzisiaj w Polsce obserwujemy wręcz lawinowy wzrost budowy nowych obiektów, dzięki którym możemy zażywać drogocennych inhalacji. Tężnie zbudowane z drewna iglastego, gałązek brzozowych i urządzeń do pompowania solanki, wytwarzają aerozol bogaty w całą gamę cennych mikroelementów, takich jak np. jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Prawie codziennie stykamy się z zanieczyszczonym powietrzem, które ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Tężnia niweluje zły wpływ zanieczyszczeń, wzmacnia odporność skutecznie przeciwdziałając wielu dolegliwościom. Oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem przez krótki czas np. przez godzinę wprowadza do naszego organizmu taką dawkę jodu, jaką uzyskalibyśmy alternatywnie podczas trzech dni plażowania nad morzem. Szczególnie na południu Polski można zaobserwować dość częste schorzenia gruczołu tarczycy, które wywoływane są przede wszystkim niedoborem jodu.

Oprócz prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jod powoduje także rozrzedzenie śluzu, co przynosi bardzo dużą ulgę dla osób zmagających się z chorobami górnych dróg oddechowych. Zawarty w solance brom, rozszerza z kolei oskrzela a wapń działa antyalergicznie. Wskazania lecznicze tężni to przewlekłe i nawracające stany zapalne układu oddechowego, alergie, także alergie skóry i choroby tarczycy.

Można by jeszcze bardzo wiele pisać o zbawiennym działaniu Tężni na zdrowie. Nasz bocheńska konstrukcja będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu, pracującym w tzw. Zamkniętym obiegu solanki i posiadającym dodatkowo komorę solną. Z pewnością nie do przecenienia w borykającej się ze smogiem Bochni przede wszystkim w Śródmieściu, jest działanie Tężni jako olbrzymiego filtra oczyszczającego powietrze.

Wielokrotnie już mówiliśmy o tym, że taka Tężnia spełni role magnesu przyciągającego turystów do Śródmieścia, bo kto nie chciałby zobaczyć takiego obiektu i skorzystać z jego dobrodziejstw? Wpisująca się w obraz miasta konstrukcja na stałe wpisze się w atrakcje Bochni i będzie perłą w koronie pośród innych prac wykonywanych w ramach rewitalizacji.

Andrzej Koprowski

/media/data/upload/loga/Bochnia budynki miejsca/TEZNIA - wizualizacja.jpg